Znikają obawy o geopolitykę i huragany. Znaczne wzrosty na Wall Street

Rynki


Poniedziałkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się znacznymi wzrostami głównych indeksów. Inwestorzy już nie obawiają się o geopolitykę i huragany. Indeks S&P 500 zakończył sesję z historycznym rekordem.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,19 proc. do 22 057,37 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 1,13 proc. do 6432,26 pkt. S&P 500 wzrósł o 1,08 proc. do 2488,11 pkt.

O ponad 1 proc. w górę szły notowania Alphabet Inc., właściciela Google. Gigant internetowy odwołał się w poniedziałek od decyzji organów Unii Europejskiej o nałożeniu na spółkę kary w wysokości 2,4 mld euro za sprzeczne z prawem faworyzowanie swoich usług zakupowych w wyszukiwarce.

Po spadkach w ubiegłym tygodniu wzrosty notowały linie lotnicze i spółki z branży turystycznej. Sektory te mocno traciły w ostatnich dniach w wyniku doniesień o zmierzających do USA huraganach i klęskach żywiołowych.

Notowania Travelers Cos. i Progressive rosły o odpowiednio o 2,5 proc. i 2 proc. Wśród przewoźników lotniczych o 2,3 proc. wzrosły akcje Delta Air Lines.

W ostatnim czasie Huragan Irma osłabł i został przesunięty z kategorii 2. do 1. w pięciostopniowej skali Saffira-Simpsona.(NHC). Po dotarciu w poniedziałek do rejonu północnej Florydy i południowej Georgii, Irma przekształci się w tropikalną burzę. Żywioł będzie się przesuwać nad zachodnią Florydą, a w następnych dniach - nad Georgią, Alabamą i Tennessee.

Inwestorzy są też spokojniejsi o sytuację w Korei Północnej. Obawiali się, że 9 września władze w Pjongjangu mogą zdecydować o "odpaleniu" kolejnych pocisków nuklearnych, aby świętować w ten sposób rocznicę powstania kraju. Korea Północna powstrzymała się jednak od takiego działania, chociaż ostrzegła w poniedziałek, że jeśli Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptuje ostrzejsze sankcje, to Pjongjang może przeprowadzić kolejny test nuklearny.

Jak donosi agencja Reuters, w poniedziałek wieczorem czasu lokalnego ma odbyć się głosowanie w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad przygotowanym przez USA projektem rezolucji w sprawie wprowadzenia nowych sankcji wobec reżimu w Pjongjangu w celu dalszego wywierania presji, by zrezygnował on z programów nuklearnych i rakietowych.

Autor: gry / Źródło: PAP