Złoty zyskał na wartości, osłabł tylko wobec funta

Rynki

ShutterstockZłoty zyskał na wartości, osłabł tylko wobec funta

W poniedziałek w efekcie dobrego nastroju na rynkach finansowych złoty zyskał na wartości, nieco osłabł tylko wobec funta - poinformowali analitycy. Ok. godz. 16.40 euro kosztowało 4,32 zł, dolar - 4,06 zł, funt brytyjski - 5,07 zł, a frank szwajcarski - 4,05 zł.

- Początek nowego tygodnia przyniósł lekkie umocnienie złotego - napisał w swoim komentarzu analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Co na rynkach?

Jak dodał, poniedziałek był nietypowy, bo w USA ze względu na święto nie handlowano, stąd aktywność pozostałych uczestników obrotu, w tym w Europie, była niewielka.

Według Ryczki kluczową kwestią dla rynków są zbliżające wybory w państwach europejskich: we Francji, Niemczech i Holandii.

Analityk DM mBank Rafał Sadoch podkreśla, że dobre nastoje na rynkach finansowych oraz stabilizacja notowań dolara przekładają się na umocnienie większości walut zaliczanych do rynków wschodzących. Zaznaczył, że w porównaniu do innych walut regionu, złoty "prezentuje się całkiem dobrze i umacnia się chociażby wobec węgierskiego forinta".

Osłabienie

Sadoch poinformował, że polska waluta osłabiła się w poniedziałek jedynie wobec funta.

Jak przewiduje Sadoch, notowania złotego w rozpoczynającym się tygodniu zależeć będą w głównie od rynkowego sentymentu, zmienność jednak nie powinna być duża. - Spodziewamy się, że para EUR/PLN będzie stabilizować się w okolicach obecnych poziomów. W przypadku notowań USD/PLN widzimy przestrzeń do wzrostu w kierunku 4,10 - jeśli umacniać się będą oczekiwania na marcową podwyżkę stóp procentowych przez amerykańską Rezerwę Federalną - ocenia Sadoch.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock