Dolar powyżej 4 zł. Sprawdź, co słaby złoty oznacza dla ciebie

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatWtorek to słaby dzień dla złotego

Złoty kolejny dzień osłabia się wobec najważniejszych walut. W wtorek za dolara trzeba płacić już 4 zł, a frank szwajcarski jest bliski tej granicy. To kiepskie wieści dla zadłużonych m.in. w walutach obcych, a dobre dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii.

Mocne osłabienie złotego rozpoczęło się wraz z poniedziałkowym tąpnięciem na giełdach w Azji. Polska waluta już wczoraj mocno traciła wobec najważniejszych walut. Dziś złoty kontynuuje spadkowy trend.

Coraz taniej

Najsilniej złoty osłabia się dziś wobec dolara. Tuż po godzinie 14:00 polska waluta traciła już 1 proc., a wycena amerykańskiej waluty osiągnęła wartość 4,008 zł.

Od początku roku złoty stracił już blisko 1,6 proc. Oznacza to, że w trzy dni handlu dolar podrożał już o 12 groszy.

Złoty osłabia się również w stosunku do innych wiodących walut.

Podobnie złoty zachowuje się w relacji z euro. Około godz. 14:00 za jedno euro należało zapłacić 4,30 zł, a jeszcze trzy sesje temu było to 4,23.

Złoty traci na wartości również względem franka szwajcarskiego. Helwecka waluta ok godz. 14:00 kosztowała już 3,97 zł. Oznacza to, że w trzy dni handlu frank podrożał o około 8 groszy. W relacji ze polską walutą zwycięsko wychodzi również funt brytyjski. Po godz. 14:00 złoty tracił wobec funta już 0,65 proc., a jeden funt kosztował 5,88 zł. To duża podwyżka, bo jeszcze trzy sesje temu funt wyceniany był na 5,77 zł.

Notowania pary USD/PLN w czasie ostatnich pięciu sesjistooq
Notowania pary EUR/PLN w czasie ostatnich pięciu sesjistooq.pl
Notowania pary CHF/PLN w czasie ostatnich pięciu sesjistooq

Co to znaczy?

Osłabienie złotego wobec najważniejszych walut ma szereg konsekwencji. Więcej za importowane do Polski towary zapłacą firmy sprowadzające sprzęt m.in. ze Stanów Zjednoczonych.

Z drugiej strony więcej na wyższym kursie dolara i euro zarobią firmy eksportujące swoje usługi i produkty poza granice naszego kraju.

Wyższy kurs franka szwajcarskiego dla tysięcy kredytobiorców zadłużonych w tej walucie oznacza wyższe raty kredytu hipotecznego. Natomiast z droższego funta brytyjskiego ucieszą się osoby pracujące w Wielkiej Brytanii, szczególnie te które zarobione na emigracji pieniądze planują wydać nad Wisłą.

Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl,

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock