Notowania złotego w środę. Polskiej walucie pomaga umacnianie euro

Rynki

sxc.huZłoty się umacnia

W środę po południu obserwujemy umacnianie złotego względem najważniejszych walut. "Złotemu pomaga pozytywna korelacja z umocnieniem się euro wobec dolara" - wskazał główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

W środę około godziny 16.30 na parze EUR/PLN obserwowaliśmy poziom 4,27, co oznaczało spadek o 0,17 procent. Dolar amerykański kosztował 3,85 zł po spadku o 0,22 procent. Za franka szwajcarskiego trzeba było zapłacić 3,90 zł, co oznaczało spadek o 0,37 procent. Wyjątkiem jest funt, który umacniał się do złotego. Brytyjska waluta kosztowała 5,05 zł.

Notowania złotego

"Kurs EUR/PLN stabilizuje się na poziomie 4,28. Złotemu pomaga pozytywna korelacja z umocnieniem się euro wobec dolara. Wzrost EUR/USD do 1,11 pomaga walutom w naszym regionie i złoty również ma potencjał do wzrostu" - wskazał główny ekonomista TMS Brokers Konrad Białas.

Choć, jak zaznaczył, "umocnienie złotego jest hamowane przez obawy inwestorów o dalszy ciąg wojny handlowej, co nie jest korzystnym otoczeniem dla wzrostu apetytu na ryzyko w regionie".

Przemysław Kwiecień z XTB zwrócił uwagę w porannym komentarzu, że grudzień przynosi bardzo wyraźną zmianę tych nastrojów na rynkach, a spowodował ją prezydent USA Donald Trump. Ekonomista wskazał, że "Kongres podrzucił mu 'kukułcze jajo' w postaci ustaw wspierających protestujących w Hongkongu, które tylko skomplikowały relacje z Xi Jinpingiem". "Gdyby Trump ich nie podpisał, mógłby ściągnąć na siebie gniew amerykańskich mediów" - zwrócił uwagę.

W efekcie, zdaniem Przemysława Kwietnia, nie będzie żadnego porozumienia handlowego z Chinami w tym roku. Jednocześnie - jak dodał - Trump nie może sobie jednak pozwolić na spadki na giełdzie w kampanii wyborczej.

"Z tej perspektywy bardzo ciekawa jest zbliżająca się decyzja odnośnie 15-procentowych ceł na import elektroniki z Chin. Cła te zostały zapowiedziane na 15 grudnia, uderzyłyby zatem w gwiazdkowe zakupy Amerykanów. Wydaje się, że politycznie byłoby to szaleństwo i Biały Dom od początku zakładał, że jest to straszak, który nie zostanie użyty. Pytanie, czy będąc w narożniku Trump nie zdecyduje się jednak na taki desperacki krok. Gdyby tak było, koniec roku na rynkach byłby bardzo czerwony" - ocenił Kwiecień.

EUR/PLN:

USD/PLN:

CHF/PLN:

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu