Złoty trzyma się mocno. Dolar wart mniej niż 4 zł, frank niewiele więcej

Rynki

pixababy.com / PublicDomainDolar kosztuje mniej niż 4 zł

W poniedziałek złoty ponownie zyskiwał wobec wszystkich głównych walut. Kurs euro spadł poniżej 4,29 zł, dolar kosztuje mniej niż 4 zł, a frank jest bardzo blisko tej granicy.

Poniedziałek był kolejnym dobrym dniem dla naszej waluty. Ok. godz. 17.00 euro kosztowało 4,29 zł, dolar 3,99 zł, frank szwajcarski 4,02 zł, a brytyjski funt - 4,97 zł.

Jak zauważył w poniedziałkowym komentarzu analityk Domu Maklerskiego mbanku Kamil Maliszewski, mimo że nastroje na globalnych rynkach akcyjnych nie były na początku tygodnia tak dobre jak w ostatnich dniach, to tzw. rynki wschodzące radziły sobie nadal bardzo dobrze, a złoty plasował się w środku stawki, umacniając się wobec forinta, ale tracąc w stosunku do tureckiej liry.

"Polskiej walucie sprzyja ostatnio z pewnością sytuacja na giełdzie w Warszawie, gdzie zawitały w końcu bardziej wyraźne wzrosty. Natomiast wydaje się, że spadki EUR/PLN do okolic 4,28 należy uznać za nie do końca wyjaśnione, co może zwiastować pojawienie się większej korekty lub co najmniej okres stabilizacji. Warto zachować więc obecnie dużą ostrożność, szczególnie, że zarówno EUR/PLN, jak i USD/PLN dotarły już do ważnych wsparć, które trudno będzie pokonać" - napisał.

Dolar będzie mocniejszy

Zdaniem analityka najbliższe dni przyniosą powrót notowań dolara do ponad 4 zł. "Nie poznamy też w tym tygodniu także żadnych istotnych danych z gospodarki, należy więc liczyć się z tym, że złoty nadal będzie poruszał się dokładnie w ślad za trendami związanymi z apetytem na ryzykowne aktywa" - przewiduje Maliszewski. Analityk DM BOŚ Konrad Ryczko ocenił, że z rynkowego punktu widzenia złoty znajduje się w trendzie wzrostowym, który przyniósł już ponad 20-groszowe umocnienie, "co zwiększa prawdopodobieństwo lokalnego ruchu korekcyjnego". "Przy braku istotniejszych publikacji makro uwaga rynków skupia się na piątkowych słabszych (w zakresie stopy bezrobocia oraz płacy godzinowej) danych z amerykańskiego rynku pracy oraz polityce, gdzie w centrum zainteresowania pozostaje Donald Trump"- napisał w komentarzu.

Autor: tol/ms / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixababy.com / PublicDomain