Złoty wyjątkowo mocny wobec franka. "Polska waluta na fali świetnych nastrojów"

Rynki

Gigantyczne koszty spełnienia życzeń frankowiczów. Cztery banki miałyby problemTVN24 BiS
wideo 2/4

Już drugi dzień z rzędu złotówka była najmocniejszą walutą na rynkach wschodzących. We wtorek złotówka była najmocniejsza w stosunku do szwajcarskiego franka od października 2016 roku. Helwecka waluta kosztowała momentami poniżej 3,9 zł.

Ok godz. 17.45 za dolara trzeba było zapłacić 3,86 zł, za euro - 4,22 zł, a za franka 3,88 zł.

Po Francji

W komentarzu do wtorkowej sesji na rynkach walutowych makler papierów wartościowych Konrad Ryczko zauważył, że na światowych rynkach utrzymuje się popyt na bardziej ryzykowne aktywa.

"W konsekwencji również złoty kontynuował zwyżki zapoczątkowane po weekendowych informacjach z Francji. Globalny poziom awersji do ryzyka wyraźnie spadł, co wspiera waluty EM (rynków wschodzących - red.), w tym złotego" - napisał.

W jego opinii inwestorzy nie czują chwilowo potrzeby "chronienia się" w tzw. "bezpiecznych przystaniach" i to dlatego można zaobserwować "lekką redukcję pozycji na frankach szwajcarskich czy jenach".

"W przypadku PLN przełożyło się to na spadek poniżej bariery 3,90 CHF/PLN. Złoty jest obecnie najmocniejszy do franka od listopada 2016r. Jednak w ujęciu technicznym dopiero sforsowanie strefy 3,8-3,86 PLN oznaczałoby zmianę trendu długoterminowego na parze" - zauważył.

Na co czeka rynek?

Ryczko dodał, że na szerokim rynku inwestorzy czekają na czwartkową decyzję EBC w sprawie stóp procentowych i piątkowe doniesienia o planach administracji Donalda Trumpa odnośnie reformy systemu podatkowego w USA.

Z kolei analityk mBanku Rafał Sadoch podkreślił we wtorek, że notowania złotego w trakcie sesji zachowywały się najlepiej spośród wszystkich z regionu. "Patrząc nawet szerzej, złoty był drugi dzień z rzędu najmocniejszy spośród wszystkich walut z rynków wschodzących. Notowania EUR/PLN spadły do 4.22, a para USD/PLN znalazła się nawet poniżej poziomu 3.90" - napisał.

Dodał, że nie wydaje mu się jednak, aby istniała jeszcze znacząca przestrzeń do umocnienia złotówki, zarówno wobec euro, jak i dolara amerykańskiego.

"Choć polska waluta może jeszcze na fali świetnych nastrojów na rynkach finansowych zyskać, to szanse na spadek poniżej poziomu 4.20 wydają się relatywnie niewielkie. Para EUR/PLN już dwukrotnie, nieudanie próbowała się zbliżyć się do tego poziomu w trakcie mijającego miesiąca. W dniu jutrzejszym Donald Trump ma z kolei przedstawić szczegóły reformy podatkowej, które jeśli zostaną dobrze odebrane mogą poskutkować wzrostem pary USD/PLN w kierunku 4.00. Przybliżenie perspektywy luźniejszej polityki fiskalnej, może bowiem zwiększyć oczekiwania na przyspieszenie tempa zacieśniania polityki monetarnej przez amerykańską Rezerwę Federalną, co byłoby negatywnym czynnikiem dla wszystkich walut z rynków wschodzących i oddziaływałoby w kierunku osłabienia notowań PLN również wobec innych walut. Złoty jak na razie prezentuje się świetnie. Para CHF/PLN spadła do najniższego poziomu od października ub.r., a notowania funta stabilizują się poniżej poziomu 5 zł" - ocenił.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock