Złoty może się osłabiać. Przesłanki historyczne

TVN24 Biznes

Pieniądze w podróży. Na co wystarczy 50 złotych?tvn24bis
wideo 2/3

Zdaniem Marcina Sulewskiego, ekonomisty BZ WBK, złoty w najbliższych dniach może się osłabiać. Negatywną presję na polską walutę mogą wywierać piątkowe dane o krajowym saldzie obrotów bieżących. Rentowności SPW prawdopodobnie pozostaną stabilne z lekką tendencją do wzrostu.

- Od ostatniego tygodnia lipca eurozłoty porusza się w dość wąskim paśmie wahań 4,23-4,27. Piątkowe dane z amerykańskiego rynku pracy były lepsze od oczekiwań, co wsparło optymizm na giełdach, jednak pozytywna reakcja złotego na ten odczyt była tylko chwilowa. Wygląda na to, że dalej złoty czeka na silniejszy impuls, który mógłby wypchnąć go z tego przedziału - powiedział Marcin Sulewski, ekonomista BZ WBK.

- W piątek będziemy mieli czerwcowe dane o krajowym saldzie obrotów bieżących. Spodziewamy się, że deficyt na rachunku obrotów bieżących może być nawet dwukrotnie wyższy, niż oczekuje rynek. Mogłoby to wywrzeć negatywną presję na złotego - dodał.

Przesłanki historyczne

Według Sulewskiego za osłabieniem złotego przemawiają także przesłanki historyczne.

- Warto też zwrócić uwagę, że sierpień jest statystycznie słabym miesiącem dla złotego. Ostatni raz eurozłoty spadł w sierpniu w 2010 roku - powiedział.

- Złoty raczej pozostanie słabszy, niż zacznie odrabiać straty - dodał.

Po piątkowym spadku kursu EUR/USD w okolice 1,174, w poniedziałek para EUR/USD jest kwotowana na 1,179.

- Piątkowe dane z USA były lepsze od oczekiwań. Jednak widać, że ta reakcja kursu jest na razie dosyć ograniczona. W piątek dolar zyskał, natomiast dziś oddał około połowę tych zysków - powiedział Sulewski.

- Ja, mimo wszystko, myślę, że kontynuacja trendu wzrostowego eurodolara w takim tempie, w jakim widzieliśmy to od początku lipca, może być utrudniona. Zbliża się moment pauzy w trendzie wzrostowym, a może nawet korekty do 1,15 - dodał.

Rynek długu

Rentowność obligacji skarbowych lekko rosną w porównaniu z poziomami z piątku - dwuletnie PS0719 zwyżkują o 1 pb do 1,81 proc, a rentowność dziesięcioletnich DS0727 idzie w górę o 2 pb i wynosi 3,36 proc. Pięcioletni benchmark WS0922 pozostaje bez zmian przy 2,68 proc.

- Podobnie jak w przypadku złotego widać, że w ostatnich tygodniach rentowności poruszają się w trendzie bocznym. Spodziewam się, że rentowności pozostaną stabilne z lekką tendencją do wzrostu. Globalna polityka pieniężna powinna raczej oddziaływać na wzrost dochodowości - powiedział Sulewski.

- Spodziewam się powolnego wzrostu rentowności w krótkim terminie, może przyśpieszania już po wakacjach - dodał.

Na rynkach bazowych brytyjskie i niemieckie 10-latki spadają odpowiednio o 2 i 1 punktu bazowego, a amerykańskie pozostają bez większych zmian.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock