Grecy mówią "tak", złoty się umacnia. Frank najtańszy od miesiąca

Rynki

TVN24 BiS16.07 | Relacja z rynków - godz. 11:00

Przyjęcie przez grecki parlament pierwszego pakietu reform wpłynęło na umocnienie złotego. W czwartek polska waluta umacnia się w parze do franka. Ok. 12.00 trzeba było za niego zapłacić 3,94 zł, a to najniższy poziom od miesiąca. Złoty umacnia się także w parze do euro, które jest najtańsze na naszym rynku od sześciu tygodni.

W czwartek ok. godz.12 za euro trzeba zapłacić 4,11 zł. Europejska waluta traci na tej parze 0,41 proc. i jest najtańsza od blisko sześciu tygodni.

Bardzo korzystnie wygląda także sytuacja na parze frank szwajcarski - złoty. Tutaj bowiem za szwajcarską walutę zapłacimy najmniej od miesiąca. Frank słabnie o 0,39 proc., choć jeszcze przed tygodniem kosztował ok. 4,05 zł.

W parze dolara do złotego zauważalne jest delikatne umocnienie amerykańskiej waluty. Rośnie ona o 0,02 proc. i ok. 12 za jednego dolara należy zapłacić 3,77 zł.

Grecy chcą pomocy

Parlament Grecji uchwalił w nocy ze środy na czwartek dużą większością głosów ustawę o reformach oszczędnościowych, od których kredytodawcy uzależniają nowy program pomocowy. Wywołało to jednak rozłam w partii rządzącej a przyszłość rządu Ciprasa jest niepewna.

Ustawę uchwalono stosunkiem głosów 229:64, przy 6 wstrzymujących się, dzięki poparciu trzech proeuropejskich partii opozycyjnych. Wśród głosujących przeciwko reformom, lub wstrzymujących się od głosu, było 38 członków rządzącej lewicowej partii Syriza.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: