Złotówka stabilnie. Polska waluta trzyma się mocno

Rynki

ShuttercstockZłotemu w nadchodzącym tygodniu mogą zaszkodzić gorsze dane z gospodarek europejskich

Piątek na rynkach walutowych upłynął dla złotego pod znakiem stabilnych notowań. Około 16.30 za euro trzeba było płacić ponad 4,18 zł, za dolara niecałe 3,36, a za franka szwajcarskiego - ponad 3,48 zł.

- Rynek złotego jest generalnie mocny, a nasza waluta trzyma się mocno. Nie ma potencjału do osłabienia. Nic nie wskazuje na to, żeby coś mogło zaszkodzić złotemu - powiedział w rozmowie z PAP diler walutowy z BNP Paribas Jan Koprowski. - Moim zdaniem do końca roku powinniśmy osiągnąć poziom 4,12 za euro - dodał.

Jednak zdaniem Kamila Maliszewskiego z mBanku, złotemu w nadchodzącym tygodniu mogą zaszkodzić gorsze dane z gospodarek europejskich oraz obawy dotyczące sytuacji politycznej w Grecji, gdzie z coraz większym prawdopodobieństwem należy oczekiwać przedterminowych wyborów. Jak do tej pory jednak gorsze nastroje na rynkach akcyjnych przekładały się na polską walutę w niewielkim stopniu - podkreślił.

Maliszewski wskazał też na piątkową słabość dolara, także w stosunku do złotego, pomimo dobrych danych z gospodarki USA. Mało prawdopodobne wydaje się jednak, aby przed zaplanowanym na przyszłą środę posiedzeniem Rezerwy Federalnej kurs zdołał pokonać okolice 3,34 zł za dolara - ocenił. Jak dodał, kierunek notowań w drugiej części miesiąca będzie zależny od komunikatu po posiedzeniu FOMC, w którym FED może wskazać na prawdopodobny czas pierwszych podwyżek stóp procentowych w USA.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shuttercstock