Rynki

Cena złota w górę. Kurs najwyżej od ponad pięciu lat

Rynki

ShutterstockAnalitycy twierdzą, że wzrost cen jest efektem środowej konferencji prasowej po posiedzeniu Fed

Cena złota wzrosła do poziomu nienotowanego od ponad pięciu lat. Z jednej strony to wynik obaw o skutki przedłużającej się wojny handlowej między USA a Chinami, a z drugiej - kwestia możliwych obniżek stóp procentowych za oceanem.

Cena złota wzrosła w czwartek nad ranem o 2 proc. do najwyższego poziomu od ponad pięciu lat. Tylko w tym miesiącu złoto zyskało na wartości ponad 80 dolarów. W czwartek około godziny 14.30 za jedną uncję kruszcu trzeba było płacić 1380 dolarów.

Przyczyny wzrostu

Analitycy twierdzą, że ostatni wzrost cen jest efektem konferencji prasowej po posiedzeniu amerykańskiego Fed, podczas której prezes Jerome Powell powiedział, że wielu członków FOMC (Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) widzi powody do cięcia stóp procentowych.

- Będziemy monitorować (sytuację - red.), ale chcielibyśmy poczekać, czy ryzyka nadal będą ciążyć perspektywom. Wielu członków widzi silniejsze przesłanki za cięciem stóp - dodał. Jednak póki co amerykański bank centralny utrzymał główną stopę procentową w przedziale 2,25-2,50 proc.

Według cytowanego przez Reutersa Chrisa Westona, szefa działu badań maklerskich w Pepperstone, obniżka stóp procentowych przez Fed w lipcu - co zwiększa atrakcyjność lokowania pieniędzy w złoto - może skutkować podwyższeniem ceny kruszcu do nawet 1400 dolarów.

Z kolei "Financial Times" zauważa, że notowania złota w ostatnim czasie zostały wzmocnione z powodu eskalacji konfliktu handlowego między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Brytyjski dziennik przypomina, że ten metal szlachetny jest szczególnie cenny w czasach niepewności gospodarczej i geopolitycznej.

"Zapotrzebowanie na złoto może zostać ograniczone przez możliwość złagodzenia napięć handlowych między USA i Chinami. Donald Trump rozpocznie rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem Xi Jipingiem na szycie G20 w Osace pod koniec przyszłego tygodnia" – zauważono w "FT".

- Poza potencjalną umową zawartą na szczycie G20, które prawdopodobnie powstrzymałaby wzrost cen złota, trudno mi przewidzieć, co innego mogłoby zatrzymać ten rajd – powiedział partner zarządzający Vanguard Markets Stephen Innes.

Kurs złota w dolarach za uncję - ostatni miesiąc

Banki centralne idą w złoto

W pierwszym kwartale 2019 roku banki centralne kupiły w sumie 145,5 ton złota, bijąc tym samym - jeśli chodzi o pierwsze kwartały - rekord ostatnich sześciu lat.

Kruszec dokupował w ostatnim czasie także Narodowy Bank Polski. - W zeszłym roku kupiliśmy jeszcze 25 ton złota - powiedział prezes NBP Adam Glapiński w materiale wideo opublikowanym w czerwcu.

Przed transakcjami, które miały miejsce od lipca do października 2018 roku, złote rezerwy polskiego banku centralnego wynosiły ok. 103 tony.

Kurs złota - ostatnie pięć lat

Autor: mp / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock