Załamanie w Chinach uderza w złotego. Frank idzie mocno w górę

Rynki

TVN24 BiSSpadki na giełdzie w Chinach uderzają w złotego

Ogromne spadki na chińskich giełdach uderzyły w złotego. Polska waluta traci na wartości wobec najważniejszych walut. Najmocniej podrożał frank szwajcarski.

Polska waluta od początku dzisiejszych notowań traci na wartości wobec najważniejszych walut. Około godz. 8.30 złoty osłabiał się wobec euro o 0,64 proc. Za jedno euro płacono wówczas 4,29 zł. Oznacza to podwyżkę o ponad trzy grosze.

Słaby złoty

Złoty traci również względem dolara. Spadki przed 8.30 wyniosły 0,38 proc. Oznacza to, że za amerykańską walutę należało zapłacić 3,94 zł. W czasie poprzedniego dniu handlu dolar kosztował 3,89 zł. Osłabienie złotego to także zła wiadomość dla osób zadłużonych we franku szwajcarskim. Helwecka waluta zyskuje dziś najmocniej wobec złotego - aż 0,90 proc. Za jednego franka należało dziś rano zapłacić 3,95 zł. W czasie ostatniej sesji handlowej frank był wyceniany na 3,91 zł. Wobec polskiej waluty umacnia się również funt brytyjski. Za brytyjską walutę o godz. 8.30 trzeba było zapłacić 5,80 zł. Oznacza to podwyżkę o 0,39 proc.

Notowania pary EUR/PLN w ostatnich 3 dniach stooq
Notowania pary USD/PLN w ostatnich 3 dniach stooq
Notowania pary CHF/PLN w ostatnich 3 dniach stooq
Notowania pary GBP/PLN w ostatnich 3 dniach stooq.pl

Po godz. 13.45 złoty nieco umocnił się wobec franka szwajcarskiego i dolara. Za helwecką walutę należało zapłacić 3,94 zł, a amerykańską 3,93 zł. Wycena euro i funta brytyjskiego pozostała bez zmian. Za euro płacono 4,29 zł a funta 5,80 zł.

Spadki na giełdzie

Złe nastroje z Chin udzieliły się również inwestorom nad Wisłą. Notowania na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych zarówno na indeksie WIG, jak i WIG20 otworzyły się na głębokim minusie. Pierwszy z indeksów po kwadransie handlu traci blisko 2 proc., a drugi jest pod kreską o 2,6 proc.

Dlaczego?

Notowania indeksu WIG w ostatnich 3 dniachstooq
Notowania indeksu WIG20 w ostatnich 3 dniachstooq

Z wyliczeń Caixin Media i Markit Economics wynika, że Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, spadł w grudniu do 48,2 pkt. z 48,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca. Analitycy spodziewali się w XII 48,9 pkt. Ta informacja wywołała panikę na chińskich giełdach. Spadki na najważniejszych indeksach sięgały 7 proc. W efekcie zawieszono handel na tamtejszych giełdach papierów wartościowych.

Autor: msz//km / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock