Wzrosty na Wall Street

Rynki


Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty głównych indeksów. Na rekordowych poziomach zakończył dzień Nasdaq, który mocno zwyżkował po wynikach dużych spółek technologicznych: Alphabet, Amazon, Microsoft.

Dow Jones Industrial wzrósł o 0,14 proc. do 23 434,19 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,81 proc. do 2581,07 pkt. Nasdaq Composite wzrósł o 2,2 proc. do 6701,26 pkt. To rekordowy poziom tego indeksu.

Inwestorzy z USA pozytywnie przyjęli wyniki Alphabet, Amazon i Microsoft. Przed sezonem publikacji kwartalnych obawiano się, że słabe wyniki sektora technologicznego mogą wywołać wyprzedaż na Wall Street, po długim okresie hossy.

Przychody Amazon w trzecim kwartale wyniosły 43,7 mld USD wobec konsensusu na poziomie 42,14 mld USD. Zysk na akcję tej spółki sięgnął 52 centów wobec oczekiwanych 3 centów na akcję.

Zysk netto na akcję Microsoftu w pierwszym kwartale nowego roku fiskalnego wyniósł 84 centy wobec oczekiwań rynku na poziomie 72 centy. Przychody spółki sięgnęły w tym okresie 24,54 mld USD, a rynek liczył na 23,56 mld USD. Od początku roku akcje Microsoft zanotowały niemal 30-proc. wzrost.

Skorygowany zysk netto na akcję Alphabet, właściciela internetowego giganta Google, wyniósł w trzecim kwartale 9,57 USD. Rynek oczekiwał 8,33 USD. Rok wcześniej Alphabet miał 7,25 USD zysku netto na akcję.

Kurs Alphabet wzrósł ponad 4 proc., a akcje Microsoft zyskały ok. 7 proc. Kurs akcji Amazona poszedł w górę o ponad 13 proc., przekraczając pierwszy raz poziom 1.100 USD za papier.

Mocne okazały się także piątkowe dane makro z USA.

Mimo huraganów, które nawiedziły USA we wrześniu, PKB Stanów Zjednoczonych w III kw. 2017 r. wzrósł o 3,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano w pierwszym wyliczeniu. Oczekiwano wzrostu o 2,6 proc. W II kwartale 2017 roku PKB w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 3,1 proc. Tak wysokiego wzrostu dwa kwartały z rzędu nie widziano od 2014 r.

Konsumpcja prywatna, która odpowiada za ok. 70 proc. gospodarki USA, wzrosła o 2,4 proc. w III kwartale (3,3 proc. w II kw.). Oczekiwano 2,1 proc. Konsumpcja przyczyniła się do wzrostu PKB o 1,6 pkt. proc.

"Trudno z całą pewnością rozróżnić efekty huraganów w danych, jednak fundamenty gospodarki wyglądają na całkiem solidne. Szczegóły danych są zdecydowanie mocne" - uważa Michael Feroli, główny ekonomista JPMorgan Chase z Nowego Jorku.

Amerykańscy statystycy poinformowali, że nie jest możliwe oszacowanie wpływu huraganów Harvey i Irma na dane PKB w III kw. Departament Handlu szacuje, że wartość zniszczeń po burzach w mieniu prywatnym wynosi ok. 121 mld USD, a w mieniu publicznym ok. 42 mld USD.

Autor: gry / Źródło: PAP