Wzrosty na Wall Street

Rynki

shutterstock.comSolidne wzrosty na Wall Street

Wtorkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Sentyment na rynku wyznaczały wyższe od oczekiwań wyniki kwartalne dużych spółek oraz oczekiwania względem reformy podatkowej Donalda Trumpa.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 1,12 proc. do 20 996,12 pkt. S&P 500 zwyżkował o 0,61 proc. i wyniósł 2 388,61 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w górę o 1,01 proc. i wyniósł 6 025,49 pkt.

W środę Donald Trump przedstawi założenia długo zapowiadanej reformy podatkowej. Amerykańska prasa donosi, powołując się na źródła w Białym Domu, że prezydent USA, zgodnie z obietnicami z kampanii wyborczej, zamierza obniżyć CIT do 15 proc. z 35 proc. obecnie. W takim kształcie propozycje Trumpa mogą nie być neutralne dla budżetu, co zmniejszy szanse na uproszczenie systemu (np. wyeliminowanie niektórych ulg) i może oznaczać, że w przyszłości reforma zostanie częściowo rozmontowana, by znaleźć źródła finansowania dla cięcia CIT i PIT.

We wtorek duże amerykańskie spółki zaprezentowały swoje raporty za I kwartał.

Inwestorzy z zadowoleniem przyjęli wyniki Caterpillar (kurs w górę o 6,5 proc.), Biogen (+4,5 proc.) McDonalds (+4,5 proc.) i DuPont (w górę o niecały 1 proc.) Na lekkim minusie handlowane były walory Coca-Coli.

Ponad 1/4 spółek z indeksu S&P 500 podała do tej pory swoje wyniki. Wśród nich 23 proc. podało wyższe niż rok wcześniej zyski, a 72 proc. pozytywnie zaskoczyło rynek zarobkami. Apetyt rynku na wyniki amerykańskich firm rośnie. Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewają się wzrostu zysków spółek z S&P 500 o 10,3 proc. rdr w I kw., podczas gdy na początku sezonu raportowania oczekiwano 9,4 proc. rdr.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com