Wall Street pnie się w górę po decyzjach Fed

Rynki

shutterstock.comWzrosty na Wall Street

Czwartkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów. Na rekordowo wysokim poziomie znalazł się ponownie Nasdaq Composite. W centrum uwagi inwestorów była środowa decyzja Fed o pozostawieniu bez zmian stóp procentowych.

Na koniec dnia Dow Jones Industrial wzrósł o 0,54 proc. do 18 392,46 pkt. Nasdaq Composite zwyżkował o 0,84 proc. do 5339,52 pkt., ustanawiając drugi dzień z rzędu historyczne maksimum. S&P 500 wzrósł o 0,65 proc. do 2177,18 pkt.

Decyzja Fed kluczowa

Znaczny wpływ na przebieg sesji miała decyzja Fed. W środę Rezerwa Federalna zdecydowała o pozostawieniu głównej stopy funduszy federalnych na dotychczasowym poziomie 0,25-0,50 proc. Jednocześnie Fed w komunikacie ocenił, iż wzmocnieniu uległy czynniki przemawiające za podwyżką stóp, wskazując, iż na tę chwilę zdecydowano się, by poczekać na kolejne dowody dalszej poprawy wskaźników gospodarczych w kierunku celów Fed. Rezerwa Federalna wskazała także, że rynek pracy uległ dalszej poprawie.

Szykują się podwyżki

Z uaktualnionej prognozy makroekonomicznej amerykańskiego banku centralnego wynika, że większość członków Fed opowiada się za jedną podwyżką stóp w 2016 r., oraz dwoma w 2017 r. W czerwcu większość członków Fed opowiadała się za odpowiednio dwoma i trzema podwyżkami. Notowania kontraktów terminowych na stopę Fed wskazują, że prawdopodobieństwo podwyżki Fed na listopadowym posiedzeniu jest wyceniane na 19 proc. Szanse na podwyżkę w grudniu wyceniane są na ponad 57 proc.

Zobacz: Para prezydencka na Wall Street

Para prezydencka na Wall Street

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com