Na Wall Street lekkie wzrosty. Rosły firmy paliwowe i telekomy

Rynki


Środowa sesja na Wall Street przyniosła nieduże wzrosty głównych indeksów, liderami zwyżek były firmy paliwowe, telekomunikacyjne i banki. Rynek pozytywnie ocenia najnowsze dane makro, choć rośnie prawdopodobieństwo kolejnych podwyżek stóp procentowych w USA.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,09 proc. i wyniósł 16 879,56 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,26 proc. i wyniósł 1 983,55 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,14 proc. do 4 696,19 pkt.

Wzrosty

Spośród sektorów najlepiej zachowywały się spółki paliwowe, a także telekomunikacyjne oraz banki. Dobre nastroje na rynkach to zasługa serii lepszych od oczekiwań raportów makroekonomicznych z gospodarki amerykańskiej. We wtorek powyżej konsensusu okazał się odczyt wskaźnika aktywności w przemyśle USA. W środę na wyższy od oczekiwań wzrost zatrudnienia w lutym w USA wskazał raport ADP. Lepsze od oczekiwań dane z USA, w ocenie rynku, zwiększają prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w tym roku. Z notowań kontraktów terminowych wynika, że kolejna podwyżka stóp procentowych przez Rezerwę Federalną jest obecnie planowana na wrzesień.

Lepiej w Chinach

Pomaga również stabilizacja na chińskich rynkach finansowych. Pomimo obniżki stopy rezerw obowiązkowych dla chińskich banków w tym tygodniu kurs juana jest stabilny. Osłabiał się japoński jen. Kurs USD/JPY znajduje się około poziomu 114, co oznacza, że japońska waluta osłabiła się już ponad 3 proc. wobec dolara od 16-miesięcznego dna z lutego. Po dobrych danych z gospodarki USA umacniał się dolar. Kurs EUR/USD spada w pobliże poziomu 1,083 i jest najniższy od początku lutego.

Cena ropy

W pobliżu poziomu 37 dolarów za baryłkę utrzymywały się w środę ceny ropy Brent. Jest to dwumiesięczne maksimum w przypadku tego surowca, którego notowaniom pomagają szacunki przedstawicieli Międzynarodowej Agencji Energii, którzy oceniają, że ceny surowca odbiły się już od dna. Notowaniom ropy nie były w stanie zaszkodzić na długo dane na temat zapasów tego surowca w USA, które wskazały na kolejny ich wzrost. Rosły ceny metali, cena miedzi jest na najwyższym poziomie od trzech miesięcy.

Autor: msz//bgr / Źródło: PAP