Wzrosty na Wall Street po danych z rynku pracy

Rynki

shutterstock.comWzrosty na Wall Street po danych z rynku pracy

Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach przyniosła wzrosty po publikacji dobrych, z punktu widzenia rynków, danych z rynku pracy w USA. Pomogły też rosnące ceny ropy.

Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 0,37 proc. i wyniósł 17 006,77 pkt. S&P 500 wzrósł o 0,33 proc. i wyniósł 1 999,99 pkt. Nasdaq Comp. zwyżkował o 0,20 proc. do 4 717,02 pkt.

Rynek pracy

Wydarzeniem dnia na rynkach była publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy. Wskazały one na solidny wzrost zatrudnienia w gospodarce USA w lutym, co zmniejszyło obawy o to, że zmierza ona w kierunku recesji. Z drugiej strony spadł wskaźnik wynagrodzeń godzinowych, sugerując wciąż umiarkowaną presję inflacyjną w USA. Tę informację rynek zinterpretował jako argument za powstrzymaniem się Fed od podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Wzrostom na Wall Street przewodził sektor wydobywczy, któremu pomagały rosnące ceny surowców. Ceny miedzi zbliżyły się w piątek do najwyższego poziomu od czterech miesięcy. Wzrosty kontynuowały również ceny ropy naftowej.

Co z ropą?

Zdaniem Davida Schiegoleita, dyrektora U.S Bank Private Client Reserve, piątkowe zwyżki indeksów należy bardziej wiązać ze wzrostem cen ropy niż raportem z rynku pracy. - Uważam, że raport był generalnie pozytywny dla akcji. Z pewnością nie dał jednak bodźca do jednodniowego ruchu - powiedział Schiegoleit.

Peter Coleman, trader z Convergex, wskazuje, że inwestorzy są przekonani, że ceny ropy sięgnęły dna przy poziomie 25 dolarów i teraz część z nich inwestuje w przecenione spółki paliwowe i surowcowe.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com