Wzrosty na Wall Street. Inwestorzy odrabiają styczniowe straty

Wzrosty na Wall Street. Inwestorzy odrabiają styczniowe straty
Wzrosty na Wall Street. Inwestorzy odrabiają styczniowe straty
TVN24 BiS
TVN24 BiSWzrosty na Wall Street. Inwestorzy odrabiają styczniowe straty

Po spadkowym styczniu amerykańskie giełdy powróciły do wzrostów. Inwestorzy, oczekując na piątkowe dane o nowych miejscach pracy w USA, śledzili informacje ze spółek. Uwagę przykuło szczególnie ogłoszone przez Pfizer przejęcie firmy Hospira za 15 mld dolarów.

- Amerykańskie giełdy nie rosły tak jak europejskie na początku tego roku, ale w ostatnich dniach zaczęły nadrabiać zaległości. Wyniki spółek były korzystne dla rynku, a inwestorzy spodziewają się dobrego odczytu danych o nowych miejscach pracy - ocenił Philippe Gijsels z BNP Paribas Fortis w Brukseli.

Ważne dane

W piątek ministerstwo handlu poda styczniowe dane z rynku pracy USA. Ekonomiści spodziewają się wzrostu miejsc pracy w sektorach pozarolniczych o 230 tys. i stopy bezrobocia na poziomie 5,6 proc.

W czwartek inwestorzy poznali liczne dane z amerykańskiej gospodarki. W styczniu 2015 r. liczba zapowiadanych zwolnień pracowników w USA wzrosła o 17,6 proc. w stosunku do tego samego okresu roku 2014, po wzroście w grudniu 2014 r. o 6,6 proc. - wynika z raportu firmy Challenger, Gray & Christmas Inc.

Liczba planowanych zwolnień wyniosła w styczniu 53.041 wobec 32.640 miesiąc wcześniej. W 2014 r. liczba ta wyniosła łącznie 483.171. Ministerstwo handlu podało, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA wzrosła o 11 tys. do 278 tys. Ekonomiści spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 290 tys. wobec 265 tys. tydzień wcześniej przed korektą.

Jest lepiej?

Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem w IV kwartale 2014 r. spadła o 1,8 proc. kdk. Analitycy spodziewali się w IV kwartale wzrostu wydajności pracy o 0,1 proc. Jednostkowe koszty pracy w IV kwartale wzrosły 2,7 proc. kdk. Tu analitycy oczekiwali wzrostu o 1,2 proc.

Deficyt handlowy Stanów Zjednoczonych wzrósł w grudniu do 46,6 mld USD z 39,8 mld USD miesiąc wcześniej po korekcie. Ekonomiści spodziewali się spadku deficytu w grudniu do 38,0 mld USD.

W środę wieczorem Europejski Bank Centralny podał, że zaprzestaje uznawania długu rządu Grecji jako zabezpieczenia pod transakcje, bo bank nie jest pewny pozytywnego zakończenia negocjacji z Grecją. Komisarz UE ds. gospodarczych zapowiedział, że państwa eurolandu czekają na program działań rządu w Atenach.

Ważne spółki

- Obecnie inwestorzy patrzą na wyniki kwartalne, sytuację w Grecji i rynek M&A. Największą wagę mają perspektywy dla spółek, ponieważ gospodarka USA ma się dobrze, a greckie problemy znajdą w końcu rozwiązanie - uważa Krishna Memani z Oppenheimer Funds w Nowym Jorku.

Pfizer ogłosił przejęcie firmy farmaceutycznej Hospira za 15 mld USD, by wzmocnić swój segment leków biopodobnych. Kurs Pfizera wzrósł do najwyższych poziomów od grudnia, a akcje Hospiry poszły w górę o 35 proc. bijąc historyczny rekord.

Twitter zyskiwał po nieoficjalnych informacjach o podpisaniu z Google umowy dotyczącej współpracy przy mechanizmach wyszukiwania informacji we wpisach na mikroblogu. Mocno rósł kurs Frontier Communications po tym jak źródła podały, że spółka chce kupić za 10 mld dolarów część aktywów Verizon Communications. Spadał Keurig Green Mountain po obniżeniu prognozy na 2015 r. oraz Michael Kors po słabszych od oczekiwań wynikach.

Indeksy

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,2 proc. i wyniósł 17.884,88 pkt. S&P 500 zwyżkował o 1,03 proc. i wyniósł 2.062,52 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 1,03 proc., do 4.765,10 pkt.

Autor: msz / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości