Wzrosty na giełdach Europy Zachodniej. Mocno zyskuje Ryanair

TVN24 Biznes

WikipediaIrlandzki przewoźnik lotniczy Ryanair rośnie o 4,7 proc. po zanotowaniu mocnego wzrostu zysku w zakończonym w marcu 2015 roku finansowym

W Europie Zachodniej na giełdach wzrosty indeksów. Zyskują akcje spółek surowcowych. Mocno drożeją akcje Ryanaira - podają maklerzy.

Firma surowcowa Rio Tinto Group zyskuje 1,5 proc., bo spółka chce rozwijać kopalnię w Mongolii.

Kolejne dane

Irlandzki przewoźnik lotniczy Ryanair rośnie o 4,7 proc. po zanotowaniu mocnego wzrostu zysku w zakończonym w marcu 2015 roku finansowym. Walory EasyJet zyskują 2 proc. Po południu na rynki napłyną dane makro z USA. W poniedziałek Amerykanie mieli wolny dzień w związku ze Świętem Pamięci. O 14.30 zostanie podana informacja o zamówieniach na dobra trwałe w IV, a pół godziny później wskaźnik cen z rynku nieruchomości FHFA za ubiegły miesiąc oraz wskaźnik z rynku nieruchomości przez S&P/Case-Shiller za marzec. W USA będzie też podany przed 16.00 wskaźnik PMI w usługach i composite w V. O 16.00 inwestorzy poznają informację o sprzedaży nowych domów w IV, wskaźnik zaufania konsumentów w V oraz wskaźniki Richmond Fed i Dallas Fed w maju.

Co dalej z Grecją?

Inwestorzy czekają też na najświeższe doniesienia z Grecji. W poniedziałek w wywiadzie dla "Les Echos" główny ekonomista MFW Olivier Blanchard ocenił, że propozycje reform gospodarczych w Grecji są niewystarczające, aby kraj uzyskał w tym roku pierwotną nadwyżkę budżetową, czego domagają się wierzyciele. MFW chce być "elastyczny", gdy tylko greckie władze przedstawią pełny i skończony projekt reform gospodarczych, których domagają się wierzyciele Grecji. Wcześniej w poniedziałek rzecznik greckiego rządu Gabriel Sakellaridis zapewnił, że Ateny będą realizowały swe zobowiązania wobec wierzycieli. Rząd Grecji od czterech miesięcy nie może porozumieć się z pożyczkodawcami w sprawie warunków, jakie musi spełnić, by otrzymać zablokowane obecnie 7,2 mld euro z pakietu ratunkowego. Aby uchronić się przed bankructwem, Grecja musi odzyskać dostęp do środków pomocowych przed 5 czerwca.

Grecja na skraju bankructwa. Warufakis: nie ma odwrotu od euro TVN24 BiS

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia