Wielka Brytania głosuje. A europejskie giełdy notują wzrosty

Rynki

23.06. | Relacja rynkowa - godz. 9.00

Indeksy giełdowe w zachodniej Europie rosną w dniu referendum, w którym Wielka Brytania zdecyduje, czy chce pozostać w Unii Europejskiej. Wyjątkiem jest polski parkiet, gdzie notowane są spadki.

W czwartek w Wielkiej Brytanii odbywa się referendum na temat członkostwa kraju w UE. Ostatnie sondaże nie dają jednoznacznej sugestii na temat możliwego wyniku głosowania.

Przewaga zwolenników

W sondażu pracowni Survey Monkey zaobserwowano przewagę zwolenników pozostania Wlk. Brytanii w UE. 51 proc. respondentów udzieliło właśnie takie odpowiedzi, a 46 proc. było za Brexitem. 3 proc. ankietowanych nie miało sprecyzowanych preferencji wyborczych. W porównaniu do poprzedniego badania Survey Monkey, opublikowanego w środę, przewaga proeuropejskich wyborców wzrosła o 1 pkt proc. W badaniu ComRes, przygotowanym na zlecenie „Daily Mail” oraz telewizji Itv większość respondentów opowiedziała się za pozostaniem w UE, podobnie jak w sondażu pracowni YouGov. Jednak w opublikowanym w środę wieczorem badaniu TNS przewagę mają zwolennicy Brexitu, zaś z badania IBRiS na zlecenie onet .pl przewaga zwolenników pozostania w UE jest poniżej 1 pkt proc. Prawo Wielkiej Brytanii zakazuje publikowania tzw. badań exit-poll w dniu głosowania, jednak zezwala na publikowanie sondaży przeprowadzonych przed tym dniem.

Głosowanie potrwa do godziny 23.00 czasu polskiego. Oficjalne wyniki zostaną opublikowane 24 czerwca w godzinach porannych.

Wskaźniki w cieniu referendum

W cieniu referendum pozostają publikacje makroekonomiczne. Wskaźniki PMI we Francji nieoczekiwanie spadły. Wstępny odczyt indeksu dla przemysłu wyniósł w czerwcu 47,9 pkt. wobec 48,4 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca, zaś dla usług spadł do 49,9 pkt. z 51,6 pkt. W czwartek zaplanowano także publikacje wstępnych odczytów PMI w przemyśle, usługach i composite w Niemczech (o 9.30) i strefie euro (o 10.00). W drugiej części sesji napłyną dane z USA: o 14.30 informacja o nowych bezrobotnych, a o 16.00 o sprzedaży nowych domów.

Z kolei dzisiaj WIG 20 na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie na otwarciu wyniósł 1820,28 pkt., co oznacza spadek rzędu -0,15 proc.

Notowania WIG20 w ostatnich 5 dniach stooq.pl
Notowania DAX w ostatnich 5 dniachstooq.pl
Notowania CAC w ostatnich 5 dniach stooq.pl

Autor: ag//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Embassy London/flickr.com/(CC BY-ND 2.0)