Na rynki wraca skłonność do ryzyka. Wzrostowy początek tygodnia na giełdach w Europie

TVN24 Biznes

Wzrostowy początek tygodnia na giełdach w Europie

Giełdy na Starym Kontynencie rozpoczynają tydzień od wzrostów. Na rynki wraca większa skłonność do ryzyka, choć napięcia geopolityczne pozostają na podwyższonym poziomie. Przed południem z eurolandu napłyną dane o produkcji przemysłowej.

Po największym tygodniowym spadku od listopada (Stoxx Europe 600 tracił 2,72 proc.) wywołanym falą awersji do ryzyka po wzroście napięć geopolitycznych, giełdy w Europie rozpoczynają tydzień od wzrostów. Ok. 0,5-proc. zwyżki notują także kontrakty na S&P 500.

Nieruchomości

W Europie najmocniej z rana zyskuje sektor finansowy i nieruchomości.

Standard Chartered i Deutsche Bank zyskują niemal 3 proc. Commerzbank, Societe Generale i Standard Life nieco ponad 2 proc.

Ok. 3 proc. zyskują akcje RWE. Zysk niemieckiego dostawcy prądu w I poł. roku wzrósł o 35 proc. rdr do 809 mln euro. Spółka potwierdziła prognozy na ten rok.

Korea Północna

Ostrą retorykę prezydenta USA Donalda Trumpa, który w ostatnich dniach kierował pod adresem Korei Północnej groźby, próbowali tonować w weekend jego doradcy. W nadchodzących dniach uwaga Trumpa może zwrócić się ku sytuacji wewnętrznej.

Jedna osoba zginęła, a 35 zostało rannych w sobotę w Charlottesville w stanie Wirgninia w bezpośrednich starciach między skrajną prawicą a jej przeciwnikami. 32-letnia kobieta zginęła, gdy w tłum przeciwników wiecu skrajnej prawnicy celowo wjechał samochód. W USA trwa obecnie debata, czy Trump adekwatnie i wystarczająco stanowczo ustosunkował się do aktów przemocy.

Rekomendacje

Wobec globalnego wzrostu niepewności politycznej, analitycy Credit Suisse rekomendują większe zaangażowanie w europejskie akcje w sektorze defensywnym.

W poniedziałek tracą aktywa uważane za bezpieczne przystanie, w tym jen, frank szwajcarski i obligacje na rynkach bazowych.

Kurs USD/JPY rośnie o 0,3 proc. do 109,6. EUR/CHF wzrasta o 0,3 proc. w okolice 1,14. Dochodowość niemieckich 10-letnich obligacji skarbowych rośne o ok. 3 pb do ok. 0,41 proc., po ustanowieniu w piątek 6-tygodniowego minimum 0,38 proc.

Z poniedziałkowych danych makro uwagę zwróci publikacja czerwcowej dynamiki produkcji przemysłowej w strefie euro.

Euro do dolara

Powyżej 1,18 utrzymuje się kurs eurodolara. Kwotowanie EUR/USD powróciło w piątek powyżej tego poziomu po kolejnych słabych danych o inflacji z USA. Bazowy wskaźnik CPI w lipcu po raz piąty z rzędu rozminął się z oczekiwaniami rynku.

W kontekście inflacyjnym najbliższe dni upłyną na oczekiwaniu na środowe i czwartkowe publikacje protokołów z lipcowych posiedzeń amerykańskiej Rezerwy Federalnej i Europejskiego Banku Centralnego.

Presja inflacyjna

Fed musi zmierzyć się kolejnymi dowodami na słabnącą presję inflacyjną w USA. Rynek coraz mocniej wątpi, by w najbliższym czasie w amerykańskiej gospodarce presja cenowa uległa wzmocnieniu Prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA do końca 2017 r., wyceniane przez kontrakty na stopę Fed, spadło do 39 proc.

Dla EBC wyzwaniem staje się umocnienie wspólnej waluty, co również może osłabić presję cenową w eurolandzie. Z drugiej strony, siłę euro coraz bardziej uzasadniają fundamenty makroekonomiczne. Inwestorzy pokładają coraz większą wiarę w postępujące ożywienie gospodarcze w eurolandzie oraz oczekują stopniowej, lecz konsekwentnej normalizacji polityki monetarnej przez EBC.

Kluczowe dla rynków, odnośnie kierunku polityki monetarnej EBC i Fed, będzie jednak konferencja w Jackson Hole (24-26 sierpnia), na której głos zabierze sama szefowa amerykańskiej Rezerwy Federalnej, Janet Yellen oraz prezes EBC Mario Draghi.

Mocne dane z Japonii, słabe z Chin

Przed sesją napłynęły mocne dane z gospodarki Japonii, niższe od oczekiwań zaś z Chin.

PKB Japonii wzrósł w II kw. 2017 r. o 4,0 proc. w ujęciu zanualizowanym (SAAR) kdk - podano we wstępnym wyliczeniu. Oczekiwano 2,5 proc. SAAR kdk, wobec wzrostu o 1,5 proc. SAAR kdk w I kw., po rewizji z 1,0 proc.

Gospodarka Japonii rośnie nieprzerwanie od 6 kwartałów, co jest najlepszym osiągnięciem od lat 2005-2006.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła w lipcu o 6,4 proc. rdr. Oczekiwano 7,1 proc., po wzroście poprzednio o 7,6 proc. rdr.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła w lipcu o 10,4 proc. rdr. Spodziewano się wzrostu o 10,8 proc. rdr, po +11,0 proc. w VI.

Inwestycje w środki trwałe na obszarach miejskich wzrosły w okresie I-VII o 8,3 proc. rdr wobec prognoz 8,6 proc.

Autor: gry / Źródło: PAP