Zielono na Wall Street. Historyczne wzrosty

Rynki


Piątkowa sesja na nowojorskich giełdach zakończyła się wzrostem głównych indeksów, w tym historycznym wynikiem S&P 500 i najlepszymi od 15 lat notowaniami Nasdaq. Dobre nastroje na rynkach do zasługa m.in. danych na temat PKB w strefie euro w IV kw. 2014 r.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 46,97 pkt. (0,26 proc.) do 18.019,23 pkt. Natomiast S&P 500 zyskał 8,51 pkt. (0,41 proc.) i wyniósł 2.096,99 pkt., co stanowi najlepszy wynik tego indeksu w historii. Nasdaq Composite zwyżkował o 36,22 pkt. (0,75 proc.) i wyniósł 4.893,84 pkt.

Dobre wyniki

Jak podkreśla agencja Reuters, są to najlepsze notowania tego indeksu od 15 lat, na co wpływ miał m.in. raport Cisco Systems, który doprowadził niektórych inwestorów do wniosku, że na rynku technologii zauważalny jest wzrost popytu. Dobre nastroje na rynkach w Stanach Zjednoczonych to zasługa lepszych od oczekiwań danych na temat Produktu Krajowego Brutto w strefie euro w czwartym kwartale 2014 roku. Produkt Krajowy Brutto w strefie euro w IV kwartale 2014 r. wzrósł o 0,3 proc. kdk, podczas gdy w III kw. wzrósł o 0,2 proc. Analitycy prognozowali, że PKB w IV kw. kdk wzrośnie o 0,2 proc.

Co jeszcze?

Wyraźnie na plus zaskoczyły dane z Niemiec. Produkt Krajowy Brutto tego kraju wzrósł w IV kwartale 2014 r. o 0,7 proc. kdk. Analitycy spodziewali się wzrostu PKB kdk o 0,3 proc. Po dobrych danych na temat PKB w strefie euro rosły w piątek ceny ropy naftowej. Cena baryłki ropy Brent przekroczyła w trakcie sesji po raz pierwszy w tym roku poziom 60 dolarów.

Jest optymizm

Na wzrosty na rynkach wpływają także optymistyczne informacje z Brukseli. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem porozumiał się w czwartek na marginesie szczytu UE z premierem Grecji Aleksisem Ciprasem w sprawie rozpoczęcia prac eksperckich, które mają pomóc w osiągnięciu zgody ws. dalszego wsparcia tego kraju. Przedstawiciele instytucji po stronie pożyczkodawców, a także reprezentanci władz greckich mają jak najszybciej zacząć prace, by znaleźć punkty zgodne pomiędzy obecnie trwającym programem i mającym nastąpić po nim porozumieniem proponowanym przez Ateny.

Autor: msz/gry / Źródło: PAP