Orlen podał wyniki. "Widać efekty redukowania szarej strefy "

[object Object]
Zmiany w zarządzie PKN Orlentvn24
wideo 2/4

PKN Orlen podał w piątek, że w II kwartale 2017 r. zanotował rekordowy zysk na poziomie 3,1 mld zł. Po wzroście sprzedaży paliw widać efekty redukowania szarej strefy przez nowe regulacje - ocenił wiceprezes spółki Mirosław Kochalski.

Zgodnie z przedstawionymi w piątek wynikami skonsolidowanymi za II kwartał 2017 r., Orlen zanotował wynik EBITDA (zysk przed opodatkowaniem) wg LIFO (sposób wyceny zapasów) na poziomie 3,1 mld zł, o 0,5 mld zł więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. Wzrost przerobu ropy naftowej wyniósł 10 proc., również o 10 proc. wzrosły wolumeny sprzedaży. Przychody wzrosły o 19 proc., a sprzedaż paliw - o 10 proc. Na 4 sierpnia spółka planuje wypłatę dywidendy w wysokości 3 zł na akcję.

Jak ocenił wiceprezes Kochalski na dobre wyniki Orlenu na polskim rynku detalicznym pozytywny wpływ ma redukowanie szarej strefy. "Za miesiąc upłynie rok odkąd intensywnie rozpoczęto wprowadzanie regulacji ograniczających szarą strefę. To jest zupełnie nowa sytuacja" - powiedział. Podkreślił, że w II kwartale 2017 r. w stosunku do II kwartału 2016 r. w Polsce odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego o 26 proc.

Zysk grupy

Zysk netto grupy Orlenu, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, spadł w drugim kwartale 2017 roku do 1,54 miliarda z 1,61 miliarda złotych przed rokiem. To wynik niższy od średniej prognoz rynkowych, które były na poziomie 1,58 mld złotych.

Zysk operacyjny grupy przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych zobowiązań oprocentowanych wzrósł do 2,7 mld z 3 mld złotych rok wcześniej. Analitycy spodziewali się 2,45 mld złotych EBITDA. Zysk operacyjny przed odliczeniem podatków i odsetek zmniejszył się zaś rok do roku do 2,12 mld zł z 2,49 mld złotych przed rokiem. Konsensus zakładał 1,92 mld złotych na poziomie EBIT. "Do osiągniętego rezultatu przyczynił się przede wszystkim wyższy o 10 procent rok do roku łączny wolumen sprzedaży we wszystkich segmentach działalności oraz sprzyjające warunki makroekonomiczne" - napisano w komentarzu do wyników.

Przychody grupy w II kwartale 2017 roku wzrosły rok do roku o 19,1 proc. do 23 mld złotych. Konsensus zakładał sprzedaż na poziomie 22,63 mld złotych.

Uruchomione instalacje

Grupa PKN Orlen zanotowała w drugim kwartale wyższy przerób rok do roku o 10 procent, głównie w efekcie uruchomienia po awarii instalacji Steam Cracker i FKK w Unipetrolu. "W tym okresie na wszystkich rynkach, na których obecny jest koncern, odnotowano wzrost konsumpcji oleju napędowego (r/r), w tym na rynku polskim o 26 proc. (r/r). Konsumpcja benzyny była (r/r) wyższa w Polsce i Niemczech, przy stabilnym poziomie w Czechach i spadku na Litwie" - napisano w komunikacie prasowym PKN Orlen.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: orlen.pl/BiuroPrasowe

Pozostałe wiadomości