Samochody na wodór. "To paliwo przyszłości"

Rynki


Dzięki możliwości pozyskiwania z wielu źródeł wodór stanie się paliwem przyszłości dla motoryzacji - uważa przedstawiciel Akademii Toyoty i Lexusa dr inż. Andrzej Szałek. Zwrócił też uwagę, że samochody wodorowe są przyjazne dla środowiska.

Przedstawiciel Toyota Motor Poland w rozmowie z PAP tłumaczy, że pojazdy napędzane ogniwami wodorowymi nie emitują żadnych szkodliwych substancji.

Zmiana dla środowiska

Szałek dodaje, że jedyną substancją wydzielaną przez pojazd jest woda. Podkreślił także, że samochody wodorowe prowadzi się tak samo jak konwencjonalne samochody z automatyczną skrzynią biegów. Toyota Mirai jest jednym z dwóch pierwszych na świecie seryjnie produkowanych samochodów z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Swój model na rynek wprowadził też południowokoreański Hyundai - ix35 Fuel Cell.

Stacje wodorowe

Do sprzedaży w Japonii Mirai trafił w grudniu 2014 roku, a od września 2015 jest także oferowany w Wielkiej Brytanii, Danii i Niemczech. W tych krajach powstają także stacje, na których można tankować wodór. Jak dowiedziała się wcześniej PAP są plany, aby tego typu stacja powstała także w Polsce.

Autor: msz/ / Źródło: PAP