Brytyjski rekord w energetyce. Polska "kilka kroków z tyłu"

Rynki

Bartłomiej Sawicki o energetyce węglowejtvn24bis
wideo 2/8

Taka sytuacja w innych krajach, na przykład skandynawskich, już jest albo będzie w najbliższych miesiącach czy latach normą - stwierdził w TVN24 BiS Bartłomiej Sawicki z BiznesAlert. W ten sposób odniósł się do brytyjskiego rekordu produkcji energii bez użycia węgla. - Co innego w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, w Niemczech czy Polsce - zauważył

Obejrzyj cały odcinek programu "Biznes dla Ludzi" na TVN24GO

Jak informowaliśmy wcześniej, Wielka Brytania od kilkunastu dni nie korzysta z węgla do produkcji energii. W piątek rano licznik wskazywał już 13 dni i 15 godzin.

Taki miks

- Pamiętajmy jaki Brytyjczycy mają miks - wyjaśniał sytuację na Wyspach Bartłomiej Sawicki, ekspert energetyczny z portalu BiznesAlert. - Tam ponad 40 proc. (energii – red.) to jest OZE. Drugie 40 proc. to jest atom i gaz - tłumaczył.

Według Sawickiego w przypadku Polski "węgiel, czy nam się to podoba, czy nie przez najbliższe dwadzieścia lat na pewno wciąż będzie stabilizatorem polskiej energetyki".

- Niemiecka gospodarka będzie wciąż polegać na węglu brunatnym, dużo bardziej szkodliwym aniżeli kamienny. W Polsce do 2040 roku będziemy polegać na węglu kamiennym, a ten węgiel brunatny będzie odchodził do lamusa, bo tego złoża będziemy mieli coraz mniej - ocenił ekspert.

"Węgla mamy znacznie więcej"

- Węgla mamy (Polska - red) znacznie więcej niż Wielka Brytania. Startujemy więc z innego pułapu. Oni podjęli konsekwentnie decyzje, ale już wiele lat temu, 30 lat temu. Więc my jesteśmy na tej samej ścieżce, jesteśmy na niej kilka kroków z tyłu - zauważyła w TVN24 BiS Aleksandra Gawlikowska-Fyk z Forum Energii.

- Węgiel rzeczywiście w Polsce był zawsze takim stabilizatorem, taką ostoją bezpieczeństwa. To się zmienia w tej chwili, z wielu względów: polityki klimatyczno-energetycznej Unii Europejskiej, dostępności węgla, cen innych technologii, więc jesteśmy u progu zmian - dodała.

W jej opinii wcześniej niewielu osobom przeszkadzało, że węgiel truje. - Teraz to przeszkadza wszystkim - zwróciła uwagę.

Jak zauważyła, na dodatek "koszty wytwarzania energii z paliw kopalnych, nie tylko z węgla, w przyszłości także z gazu, będą rosnąć".

Energetyka oparta na węglu

Z raportu Forum Energii wynika, że węgiel jest najważniejszym paliwem w produkcji energii elektrycznej w Polsce. Jego udział w 2018 roku wyniósł 78,1 procent wobec 78,4 procent rok wcześniej.

W niedawnym liście skierowanym w kwietniu do górniczych związków zawodowych minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewniał, że zużycie węgla kamiennego w energetyce pozostanie na stabilnym poziomie. "Węgiel jest dla naszej energetyki stabilizatorem i gwarantem bezpieczeństwa energetycznego. Troska rządu o ten sektor została wyrażona w celu głównym zapisanym w Programie dla sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce" - wyjaśnił minister. Szef resortu zaznaczył jednocześnie, że w ramach dywersyfikacji miksu energetycznego przewiduje się stopniowe procentowe zmniejszanie udziału węgla kamiennego i brunatnego w bilansie produkcji energii elektrycznej. Wskaźnik ma spaść do około 60 procent w 2030 roku i poniżej 30 procent w roku 2040.

Produkcja energii elektrycznej w 2018 rokuForum Energii

Polska czarnym punktem

Oto grafika zamieszczona przez "The Guardian", która pokazuje, jaki udział w produkcji energii w latach 2000-2018 w różnych krajach miały: węgiel (coal), energia jądrowa (nuclear), źródła odnawialne (renewables) oraz inne paliwa kopalne, np. gaz (other fossil fuels):

Zmiana wykorzystania OZE w UEThe Guardian

Autor: mp//dap / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock