Bitcoin szybko traci na wartości. Kurs spadł poniżej ośmiu tysięcy dolarów

Rynki

Aktualizacja:
Eksperci o ryzyku związanym z inwestowaniem w kryptowalutyTVN24 BiS
wideo 2/2

Wartość bitcoina w piątek po raz pierwszy od listopada spadła poniżej 8 tysięcy dolarów. W ciągu zaledwie miesiąca wirtualna waluta straciła 40 procent swojej wartości i nadal tanieje. To efekt wprowadzenia przez kilka państw coraz bardziej restrykcyjnych polityk dotyczących kryptowalut.

W piątek około godziny 10:20 za jednego bitcoina trzeba było zapłacić 8203 dolarów, co oznaczało spadek o 8,78 procent w porównaniu do poprzedniej sesji. Spadek w ciągu dnia jeszcze się pogłębił i około godziny 13 wartość kryptowaluty spadła poniżej 8 tysięcy dolarów. Kosztowała 7987 dolarów, to spadek o 11,18 procent.

To cena najniższa od listopada ubiegłego roku.

Historyczny szczyt osiągnięty został 18 grudnia, kiedy kurs pokonał poziom 19,5 tysiąca dolarów. W ciągu ostatniego miesiąca kurs BTC/USD spadł jednak o ponad 40 procent.

Notowania kursu bitcoina w ostatnim miesiącustooq.pl

Przyczyny spadku

Bartosz Grejner, analityk rynkowy Cinkciarz.pl, wskazuje, że na rynek kryptowalut padł cień po ogłoszeniu Facebooka o wprowadzeniu zakazu reklam, promujących między innymi kryptowaluty.

"Biorąc pod uwagę, że największy serwis społecznościowy na świecie ma ponad miliard użytkowników, istnieje obawa, że ograniczenie ekspozycji kryptowalut może przełożyć się na mniejszy popyt, co z kolei prawdopodobnie spowoduje istotne spowolnienie tempa wzrostu cen lub nawet spadki" - wskazuje analityk w walutowym komentarzu.

Ponadto zdaniem Pauliny Cegiełki, analityk funduszu Solution One, cena bitcoina cierpi obecnie również na skutek głosów o regulacjach tego rynku w Indiach. Tamtejszy minister finansów Arun Jentley zapowiedział, że rząd "nie uważa kryptowalut za prawny środek płatniczy i podejmie wszelkie działania w celu wyeliminowania wykorzystania tych kryptoaktywów w finansowaniu nielegalnych działań lub w ramach systemu płatności". Kolejnym impulsem do spadków są działania, na amerykańskim rynku. Pojawiły się podejrzenia, że cena bitcoina została zawyżona przez giełdę Bitfinex. Według Bloomberga, w grudniu giełda Bitfinex oraz spółka Tether (zajmująca się kryptowalutami) zostały wezwane do złożenia wyjaśnień przez amerykańską agencję Commodity Futures and Trading Commission.

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock