Warren Buffett na minusie. To jego najgorszy rok od 7 lat

Rynki

TVN24 BiSWarren Buffett na minusie. To jego najgorszy rok od 7 lat

Kończący się rok był trudny dla większości inwestorów. Straty liczy także Warren Buffett. Dla miliardera to może być najgorszy rok od 2008 roku, kiedy na świecie szalał kryzys finansowy.

Berkshire Hathaway klasy A w ostatnim rokustooq

Podobnie jak wielu inwestorów także Warren Buffett zapewne bardzo szybko będzie chciał zapomnieć o kończącym się roku. To właśnie w 2015 jego fundusz Berkshire Hathaway odnotował straty największe od czasów kryzysu. Zarówno akcje Berkshire Hathaway klasy A, jak i klasy B w ostatnich 12 miesiącach traciły na wartości. Pierwsze są obecnie 11,20 proc. na minusie, a drugie - są pod kreską o 11,65 proc. Ostatni raz tak złe wyniki Buffett osiągnął w 2008 roku, kiedy to aktywa jego funduszu straciły 32 proc. wartości. Spadek wartości akcji funduszu Warrena Buffeta związany jest z kurczącymi się cenami surowców. Miliardera po kieszeni uderzyły niskie ceny ropy i węgla, co odczuły spółki transportowe, których aktywa są w portfelu "Wyroczni z Omaho". Na wartości traciły również inne spółki, które są w portfolio inwestora. Głęboko pod kreską rok kończy Walmart (- 31 proc.) American Express (- 25 proc.), Procter & Gamble (- 13 proc.), czy Davita HealthCare Partners (- 9 proc.). Straty funduszu byłby większe, gdyby nie udane inwestycje. Wśród nich jest chociażby zakupienie większościowego udziału w firmie Kraft Heinz. Buffett posiada niemal 27 proc. akcji tej spółki, a jej zyski wzrosły aż o 18 proc. w wyniku tegorocznej megafuzji.

Berkshire Hathaway klasy B w ostatnim rokustooq

Będzie odbicie?

Nawet jeśli Warren Buffett zakończy ten rok na minusie, a wszystko na to wskazuje, to należy pamiętać, że jego inwestycje zwykle są długoterminowe. Tegoroczne straty zapewne odbije sobie w kolejnych latach. Warto przypomnieć, że jego fundusz w ostatniej dekadzie zyskał na wartości o ponad 125 proc., czyli ponad dwukrotnie więcej niż w tym czasie rósł indeks S&P500, którego wartość powiększyła się o 58 proc.

Legenda giełdy

Warren Buffett jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów na świecie. Jego majątek szacowany jest na 72,8 mld dolarów, co - według Forbesa - czyni go trzecim najbogatszym człowiekiem na świecie. Buffet słynie z niezwykłego instynktu i bardzo trafnego przewidywania sytuacji na giełdach. Od kiedy w 1962 roku spółka Berkshire Hathaway znalazła się w rękach Buffeta jej aktywa traciły na wartości tylko dwukrotnie - w 2001 i 2008 roku. W pozostałych latach akcje zyskiwały średnio 20 proc. rocznie.

Autor: msz//km / Źródło: CNN Money, tvn24bis.pl,