Nowojorska giełda na plusie. Ale inwestorzy pod presją słabych danych z gospodarki

Rynki

en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan LawlerNastroje na rynkach po presją danych z gospodarki

Piątkowa sesja na Wall Street przyniosła wzrosty i odbicie po silnych spadkach w czwartek. W skali całego tygodnia indeksy znalazły się jednak na 1-2 proc. minusach. Analitycy wskazują, że nastroje na rynku nie są dobre, martwią też słabe dane makro.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 1,03 proc., do 18.024,06 pkt., S&P 500 zyskał 1,09 proc. i wyniósł 2.108,29 pkt. a Nasdaq Comp. wzrósł o 1,29 proc. i wyniósł 5.005,39 pkt. - Mieliśmy dzisiaj odbicie po ciężkim tygodniu. Dodatkowo to pierwszy dzień nowego miesiąca - powiedział Peter Boockvar, główny strateg rynkowy z Lindsey Group. Wskazał, że piątkowe zwyżki były skromne i skoncentrowane na firmach o największej kapitalizacji.

Mocna próba

W piątek indeks S&P 500 podjął skuteczną próbę powrotu powyżej 2 100 punktów. Dla JJ Kinahan, głównego stratega TD Ameritrade, to kluczowy poziom z punktu widzenia analizy technicznej. Wskazuje też, że inwestorzy przygotowują się już do publikacji danych z rynku pracy, co nastąpi w następny piątek. W piątek inwestorzy poznali najnowsze dane makro z amerykańskiej gospodarki. Okazały się one w każdym przypadku gorsze od oczekiwań rynkowych. - Martwi fakt, że stopy procentowe mają wkrótce zacząć rosnąć w sytuacji, gdy dane ekonomiczne są słabe - powiedział Boockvar z Lindsey Group. - Myślę, że rynek zaczyna sobie zdawać sprawę, że czeka nas okres słabszego wzrostu. Jeszcze na razie wyniki spółek są lepsze od oczekiwań, ale prognozy na drugi kwartał są systematycznie obniżane - dodał Nick Raich, prezes Earnings Scout.

W miarę optymistycznie

Indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, wyniósł w kwietniu 95,9 pkt. Wstępnie spodziewano się w kwietniu wskaźnika na poziomie 95,9 pkt. Analitycy prognozowali 96,0 pkt. Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim wyniósł w kwietniu 51,5 pkt. wobec również 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,0 pkt. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w kwietniu 54,1 pkt. To najniższy poziom indeksu od 3 miesięcy.

Kto w górę?

Ze spółek mocno zwyżkowały akcje Yum Brands po informacji, że fundusz hedgingowy Third Point objął znaczący pakiet akcji tej spółki. Wyniki kwartalne pokazały w piątek m.in. Chevron, Clorox i Public Service. Producent ropy i gazu Chevron zanotował w pierwszym kwartale 43-proc. spadek zysków z powodu zniżkujących cen ropy naftowej. Produkcja koncernu wzrosła o 4 proc. do 2,68 mln baryłek ropy dziennie. Lepsze od oczekiwań zyski pokazała agencja ratingowa Moody's. Jej kwartalny zysk netto na akcję wyniósł 1,11 USA, a rynek oczekiwał 1,03 USD. VF Corp. pokazało zysk netto zgodny z oczekiwaniami rynku, a przychody były nieco poniżej konsensusu. Jednak właściciel m.in. marek odzieżowych North Face i Timberland podniósł swoje całoroczne prognozy wyników.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan Lawler