Amerykańska giełda w górę. Inwestorzy zadowoleni po danych z rynku pracy

Rynki

en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan LawlerNa Wall Street pozytywna reakcja inwestorów, głównie po danych z rynku pracy

Indeksy na Wall Street i rentowności amerykańskich obligacji rosły w środę, gdy inwestorzy poznali dane z gospodarki USA, w tym zgodny z oczekiwaniami raport ADP z rynku pracy. Analizowano komentarze szefa EBC Mario Draghiego i rozwój negocjacji ws. Grecji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,38 proc., do 18.080,21 pkt. S&P 500 zyskał 0,21 proc. i wyniósł 2.114,07 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,45 proc. i wyniósł 5.099,23 pkt.

Ile miejsce pracy?

Z raportu prywatnej firmy ADP Employer Services wynika, że w firmach w USA przybyło w maju 201 tys. miejsc pracy. Analitycy prognozowali, że w amerykańskiej gospodarce w maju przybyło 200 tys. miejsc pracy. ADP doniosło także, że w kwietniu przybyło 165 tys. miejsc pracy po korekcie, wobec uprzednio szacowanych 169 tys. Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze usługowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 56,2 pkt. - podano w pierwszym wyliczeniu. Analitycy oczekiwali wskaźnika na poziomie 56,4 pkt. W kwietniu indeks wyniósł 56,4 pkt. Indeks PMI composite w USA, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 56,0 pkt. Miesiąc wcześniej indeks był na poziomie 56,1 pkt.

Większa aktywność

Instytut Zarządzania Podażą (ISM) podał, że wskaźnik aktywności w usługach w USA spadł w maju i wyniósł 55,7 pkt. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 57,0 pkt. W kwietniu wskaźnik aktywności w usługach w USA wyniósł 57,8 pkt.

Opublikowano również odczyt bilansu handlowego w kwietniu w USA. Deficyt zmniejszył się do 40,9 mld dolarów z 50,6 mld dolarów w marcu po rewizji, co stanowiło największy spadek deficytu od 2009 roku.

Po raportach z amerykańskiej gospodarki wzrastały rentowności obligacji w Europie i USA. Zarówno niemieckie, jak i amerykańskie dziesięcioletnie papiery dłużne zbliżyły się do najwyższych poziomów rentowności, osiągniętych przez nie dotychczas w 2015 roku.

- Jeśli rentowności idą w górę, to dzieje się tak dlatego, że rynki oczekują większego wzrostu gospodarczego w USA. To powinno prowadzić do wyższych zysków przedsiębiorstw - powiedział Alan Skrainka z Cornerstone Wealth Management. - Rynek obligacji przewiduje zatem względnie pozytywny wydźwięk piątkowego raportu z rynku pracy - dodał.

Piątkowa zapowiedź

W piątek ministerstwo pracy USA poda oficjalne dane o stopie bezrobocia i liczbie nowych miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w Stanach Zjednoczonych w maju. Analitycy spodziewają się utrzymania się stopy bezrobocia w USA na poziomie 5,4 proc. oraz że liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych wzrośnie o 227 tys. Zmiany na rynku obligacji w środę były poprzedzone także zgodną z oczekiwaniami decyzją Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC), która ogłosiła, że pozostawiła podstawowe stopy procentowe bez zmian. Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. Dla inwestorów ważne były komentarze szefa EBC Mario Draghiego na konferencji prasowej po posiedzeniu banku. Powiedział on, że program skupu aktywów QE przebiega dobrze, a inwestorzy muszą przyzwyczaić się do okresów wyższej zmienności na rynku długu, wynikającej m. in. z poprawy w perspektywach wzrostu i wyższych oczekiwań inflacyjnych. Wciąż uważnie śledzony jest rozwój sytuacji w sprawie Grecji. Wieczorne rozmowy z wierzycielami nie zakończyły się sukcesem. Zapowiedziano kolejne spotkania. Do końca miesiąca MFW powinien otrzymać od Grecji łącznie ok. 1,55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, 12, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan Lawler