Rekordy na amerykańskiej giełdzie


Amerykańskie giełdy w czwartek osiągnęły rekordowe poziomy. Nasdaq po raz pierwszy pokonał barierę 9000 punktów. Inwestorzy chcą zdążyć z zakupami akcji przed finalizacją porozumienia handlowego pomiędzy USA a Chinami.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,37 proc. i wyniósł 28.621,39 pkt. S&P 500 zyskał 0,51 proc. i wyniósł 3.239,91 pkt. Do tej pory indeks zyskał w tym miesiącu 3 proc., a od początku czwartego kwartału 8,6 proc. W skali całego roku S&P 500 zyskuje już 29 proc. Nasdaq Comp. poszedł w górę 0,78 proc., do 9.022,39 pkt.

"Mamy prawdziwą hossę"

Na rynkach widać było małą aktywność inwestorów, którzy po bożonarodzeniowej świątecznej przerwie myślą już o tym, co czeka ich na początku nowego roku.

- Wygląda na to, że akcje nie zamierzają się poddawać. Mamy prawdziwą hossę. Silniki gospodarki nie przestają głośno pracować - ocenił Chris Rupkey, główny strateg finansowy MUFG.

Ponad 4 proc. zyskał Amazon po informacji, że sezon zakupów świątecznych był dla tej spółki bardzo udany. To był najmocniejszy wzrost notowań Amazona od stycznia.

Akcje spółki Merit Medical Systems Inc. taniały 6 proc., najmocniej od 8 tygodni. Analitycy obniżyli cenę docelową tej spółki o 30 proc. w ciągu ostatnich 3 miesięcy.

Spectrum Pharmaceuticals stracił na wartości ponad połowę, bo prowadzone badania związane z leczeniem raka płuc - już w połowie procesu badawczego - nie spełniły swojego głównego celu.

Pakiet handlowy

Prezydent USA Donald Trump poinformował, że ustalenie treści paktu handlowego pomiędzy USA a Chinami zostało ukończone, a obecnie trwają prace nad tłumaczeniami i sprawami formalnymi.

"W sprawie umowy z Chinami - odbędzie się ceremonia podpisania" - powiedział Trump dziennikarzom podczas pobytu w swojej posiadłości Mar-a-Lago.

Amerykański prezydent zasugerował, że USA i Chiny podpiszą umowę handlową przed jego spotkaniem z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.

Autor: kris / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości