Rynki

Wahania na europejskich na giełdach. Inwestorzy poznali bardzo niepokojące dane

Rynki

Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w styczniu aż o 7,4 proc. mdm

Na europejskich giełdach duże wahania indeksów. Rynki już w większości zdyskontowały przyszłotygodniową podwyżkę stóp procentowych w USA a dodatkowo na ich nastroje wpływają poznane dziś bardzo niepokojące dane z niemieckiej gospodarki.

W piątek prezes Fed Janet Yellen oceniła, że podwyżka stóp procentowych na marcowym posiedzeniu będzie właściwa, jeśli zatrudnienie i inflacja będą zgodne z oczekiwaniami. Posiedzenie Fed odbędzie się 14-15 marca. Do tego czasu szefowa Fed oraz inni bankierzy nie mogą wypowiadać się publicznie na temat polityki pieniężnej USA.

Pewna podwyżka?

Traderzy oceniają szanse na marcową podwyżkę stóp procentowych w USA na 94 procent. Jeszcze przed tygodniem było to 40 proc. - Rynki już w większości uwzględniły tę podwyżkę w cenach - mówi Kiyoshi Ishigane, główny strateg Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management Co. - Ale jeszcze chcemy zobaczyć jakie będą piątkowe payrolle. Również ważne będzie to, jaką ścieżkę przyjmie Fed po marcu - dodaje. - Przed tak dużymi wydarzeniami jak przyszłotygodniowe posiedzenie Rezerwy Federalnej inwestorzy zazwyczaj wolą się trzymać z dala od handlu - wskazuje. W piątek w USA zostanie opublikowana informacja z amerykańskiego rynku pracy w lutym.

Niepokojące dane

Analitycy oceniają, że w ubiegłym miesiącu stopa bezrobocia za Oceanem wyniosła 4,7 proc. wobec 4,8 proc. w styczniu. Oczekiwany jest wzrost nowych miejsc pracy w sektorze pozarolniczym o 190 tys. i podobny w sektorze prywatnym. Inwestorzy poznali tymczasem we wtorek bardzo niepokojące dane makro z niemieckiej gospodarki. Zamówienia w niemieckim przemyśle spadły w styczniu aż o 7,4 proc. mdm - podał urząd statystyczny. To najmocniejszy spadek tego wskaźnika od 2009 r. Analitycy spodziewali się, że zamówienia mdm spadną o 2,5 proc., po wzroście miesiąc wcześniej o 5,2 proc. W ujęciu rdr zamówienia spadły o 0,8 proc., po wzroście poprzednio o 8,0 proc., po korekcie z +8,1 proc. - podali statystycy. Analitycy spodziewali się rdr wzrostu o 4,3 proc.

Cięcia dostaw

Na rynkach paliw we wtorek spadki cen ropy - WTI na NYMEX w Nowym Jorku tanieje o 0,2 proc. do 53,09 USD za baryłkę. Kraje OPEC mogą zdecydować o przedłużeniu polityki ograniczania podaży surowca z kartelu, aby zrównoważyć globalną nadpodaż ropy. Na rynku metali miedź notuje niewielkie zmiany cen, po spadku notowań w poniedziałek o 1 proc. do 5.858,00 USD za tonę, najniżej od niemal miesiąca. Ceny złota we wtorek stabilne - na poziomie 1.225,46 USD za uncję, po zniżce w poniedziałek o 0,8 proc. Kurs euro bez zmian, po spadku podczas poprzedniej sesji o 0,4 proc. Wspólna waluta uzyskałaby wsparcie, gdyby w czwartek, gdy zostanie ogłoszona decyzja Europejskiego Banku Centralnego w sprawie polityki monetarnej, EBC ogłosił, że zacznie "zwijać" QE - oceniają analitycy.

Niedawno bardzo udany debiut na Wall Street zaliczył Snap. Zobacz materiał wideo:

Snap debiutuje na Wall StreetTVN24 BiS

Autor: msz/gry / Źródło: PAP