Ropa poniżej 30 dolarów. Ceny znów mocno w dół

Rynki

Pixabay (CC0 Public Domain)Ropa tanieje

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają i znów są poniżej 30 dolarów za baryłkę. W ciągu poprzednich dwóch sesji ropa w USA staniała aż o 11 proc.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na marzec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 29,70 USD, po zniżce o 18 centów.

Ceny spadają, zapasy rosną

Brent w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie (na Międzynarodowej Giełdzie Paliw) tanieje o 19 centów do 32,53 USD za baryłkę. We wtorek Amerykański Instytut Paliw (API) podał swoje wyliczenia na temat zapasów ropy w USA. Wskazują one na wzrost zapasów o 3,8 mln baryłek. W środę swoje wyliczenia w oficjalnym raporcie poda Departament Energii USA (DoE).

Zapasy ropy w USA są teraz na rekordowo wysokim poziomie, a analitycy spodziewają się, że w ubiegłym tygodniu wzrosły one jeszcze o 3,75 mln baryłek.

"Mocna nadpodaż"

- Na rynku jest mocna nadpodaż ropy - mówi Evan Lukas, strateg rynkowy w IG Ltd. w Melbourne. - Nawet jeśli będą cięcia w produkcji ropy, to zapasy surowca są tak wysokie, że będzie to "dołować" jego ceny - dodaje. Lukas ocenia, że ceny ropy w USA będą się poruszać blisko 30 dolarów za baryłkę aż do końca marca. We wtorek ropa na NYMEX w Nowym Jorku staniała o 5,5 proc. W ubiegłym roku ropa w USA staniała o 30 proc.

Rosja także planuje zwiększenie wydobycia ropy:

Rosja planuje zwiększenie wydobycia ropy naftowej. Surowiec taniejeTVN24 BiS

Autor: ag / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Pixabay (CC0 Public Domain)