Ropa drożeje. W całym tygodniu zyskała ponad 8 proc.

Rynki

ShutterstockW USA ropa drożeje o 1,6 proc., a w całym tygodniu zyskała ponad 8 proc.

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku rosną o 1,6 proc., a w całym tygodniu surowiec zdrożał o 8,5 proc. Producenci ropy z OPEC nadal nie wykluczają opcji zamrożenia dostaw surowca - podają maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,86 USD, po zwyżce o 68 centów.

Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie drożeje o 70 centów, czyli 1,6 proc., i jest wyceniana po 45,23 USD za baryłkę.

Będzie porozumienie?

Kraje OPEC pozostawiają otwarte drzwi do możliwego osiągnięcia porozumienia w sprawie zamrożenia dostaw ropy i mogą odbyć w tej sprawie rozmowy z innymi producentami ropy - poinformował sekretarz generalny OPEC Abdalla El-Badri.

W niedzielę producentom ropy nie udało się w stolicy Kataru - Dosze osiągnąć kompromisu w sprawie zmniejszenia podaży tego surowca na światowych rynkach paliw.

- Podejrzewam, że gdy dojdzie do kolejnego spotkania producentów ropy w sprawie zamrożenia jej dostaw, to zobaczymy to samo co w Dosze - mówi tymczasem David Lennox, analityk Fat Prophets w Sydney.

Podczas poprzedniej sesji ropa w USA staniała o 1,0 proc. i kosztowała na zamknięciu sesji 43,18 USD za baryłkę.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock