W USA indeksy na małym plusie. Ale Grecja wciąż problemem

Rynki

en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan Lawler Inwestorzy poznali także majowe odczyty wskaźników koniunktury sektora przemysłowego USA

Poniedziałkowa sesja na Wall Street przyniosła wahania indeksów, które ostatecznie zakończyły dzień lekkimi wzrostami. Opublikowane dane makroekonomiczne dały mieszane sygnały na temat gospodarki USA, a rynki przykładają dużą wagę do problemów Grecji.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial wzrósł o 0,16 proc., do 18.040,37 pkt. S&P 500 zyskał 0,21 proc. i wyniósł 2.111,73 pkt. Nasdaq Comp. wzrósł o 0,25 proc. i wyniósł 5.082,93 pkt.

- Kilka odczytów danych makroekonomicznych, które dzisiaj poznaliśmy, nie stało się katalizatorem do wzrostów dla rynków - ocenił Richard Sichel z Philadelphia Trust Co. - Kiedy dochodzą wiadomości o Grecji, to są one zazwyczaj źle odbierane. Komunikaty ze strony Fed, które ostatnio napłynęły, również dokładają niepewności - dodał.

Wydawali tyle samo

Wydatki amerykańskich konsumentów w kwietniu pozostały bez zmian miesiąc do miesiąca, podczas gdy w marcu wzrosły o 0,5 proc. mdm po korekcie. Dochody Amerykanów wzrosły o 0,4 proc. mdm, wobec utrzymania się bez zmian mdm w poprzednim miesiącu.

Ekonomiści spodziewali się, że wydatki konsumenckie wzrosną o 0,2 proc. mdm oraz że dochody wzrosną o 0,3 proc.

Inwestorzy poznali także majowe odczyty wskaźników koniunktury sektora przemysłowego USA.

Wskaźnik aktywności w przemyśle amerykańskim ISM wyniósł w maju 52,8 pkt. wobec 51,5 pkt. w poprzednim miesiącu. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 52,0 pkt.

Indeks PMI, określający koniunkturę w amerykańskim sektorze przemysłowym, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w maju 54,0 pkt. Wstępnie oczekiwano w maju wskaźnika na poziomie 53,8 pkt. W kwietniu wskaźnik wyniósł 54,1 pkt.

Grecja wciąż kłopotliwa

Wciąż aktualna jest sprawa Grecji, która do 5 czerwca musi spłacić kolejną transzę swych należności wobec MFW w kwocie około 300 mln euro. Łącznie MFW powinien od niej otrzymać w czerwcu około 1,55 mld euro. Fundusz ostrzega, że Grecja zostanie pozbawiona finansowania, jeśli nie zapłaci należnej raty.

Grecja od czterech miesięcy prowadzi z Międzynarodowym Funduszem Walutowym i swymi partnerami ze strefy euro rozmowy w sprawie uwolnienia wynoszącej do 7,2 mld euro pozostałej transzy pomocy, co zapobiegłoby bankructwu państwa. Kredytodawcy domagają się od Aten kontynuowania reform i cięć budżetowych, co strona grecka odrzuca.

Po opublikowaniu przez premiera Grecji Aleksisa Ciprasa tekstu, w którym oskarżył wierzycieli o przeciąganie negocjacji, inwestorów ogarnął niepokój, a Reuters podał w poniedziałek, powołując się na źródła unijne, że nie ma widoków na szybkie porozumienie z Atenami.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: en.wikipedia.org/Public Domain | Ryan Lawler