Obniżki na stacjach paliw. Optymistyczna prognoza na koniec wakacji

Rynki

Ile faktycznie paliwa spala twój samochód. Nowy indeksTVN Turbo
wideo 2/5

W przyszłym tygodniu możliwe są niewielkie obniżki cen paliw na stacjach benzynowych - prognozują analitycy. Jako główną przesłankę wskazują spadki cen hurtowych w rafineriach i rosnące wydobycie ropy na rynku amerykańskim.

Według portalu e-petrol.pl, w ostatnich dniach spadki cen detalicznych paliw są dość widoczne i prawdopodobnie będą widoczne w kolejnych dniach. Notowane w tym tygodniu obniżki cen hurtowych będą mogły z pewnością odzwierciedlić się także i na rynku detalicznym - ocenia portal. Na przyszły tydzień e-petrol.pl prognozuje dla benzyny 95 średnią cenę w przedziale 4,38-4,47 zł za litr, a dla oleju napędowego 4,22-4,31 zł za litr. Mniej prawdopodobne mają być obniżki cen autogazu, który ma średnio kosztować 1,85-1,91 zł za litr. Również według biura Reflex możliwe są obniżki cen, choć raczej symboliczne, rzędu 2-3 groszy na litrze. Reflex wskazuje, że w ostatnim tygodniu benzyna w hurcie potaniała 3 grosze na litrze, a olej napędowy - o 5 groszy.

Średnia krajowa cena detaliczna benzyny 95Polska Izba Paliw Płynnych
Średnia krajowa cena detaliczna oleju napędowegoPolska Izba Paliw Płynnych
Średnia krajowa cena detaliczna autogazuPolska Izba Paliw Płynnych

Ograniczenia wydobycia

Według analityków, na światowym rynku ropy nie widać większych zmian, ale jednocześnie panuje niezdecydowanie. Inwestorzy widzą skutki ograniczenia wydobycia przez OPEC i producentów spoza kartelu, czyli postępujący spadek zapasów - ocenia e-petrol.pl.

Portal wskazuje jednak, że z drugiej strony nadal szybko rośnie wydobycie w USA. Reflex zwraca uwagę, że poziom amerykańskiej produkcji jest obecnie najwyższy od lipca 2015 roku. A we wrześniu - zgodnie z prognozami Amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej - będzie jeszcze wyższy.

Średnie ceny na stacjach paliw w województwachPolska Izba Paliw Płynnych

Autor: mb/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock