Rynki

Tysiąc stacji może zniknąć. Nie wszyscy zgłosili przedłużenie koncesji

Rynki

ShutterstockW Polsce działa 6803 stacji paliw, niedługo wiele z nich może zniknąć

Na koniec ubiegłego roku w Polsce działało ponad 6,8 tys. stacji paliw. Wkrótce liczba ta może znacząco spaść. Powodem jest obowiązkowy wniosek o odnowienie koncesji paliwowych. Jak się dowiedział tvn24bis.pl, do Urzędu Regulacji Energetyki (URE) wpłynęło ok. 85 proc. spodziewanych ws. koncesji wniosków.

Liczba działających w Polsce stacji paliwowych wzrosła na koniec ubiegłego roku do 6803 z 6601, jakie funkcjonowały na koniec roku 2015 - wynika z raportu Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). To najwięcej od czterech lat.

Jak informuje POPiHN, 33,1 proc. rynku stacji kontrolują krajowe koncerny, 29,6 proc. należy do niezależnych operatorów, 21,6 proc. do zagranicznych koncernów, 13,1 proc. do sieci operatorów niezależnych, a 2,7 proc. kontrolują hipermarkety.

Potentaci rynku

Najwięcej stacji, bo 1766 kontrolował Polski Koncern Naftowy Orlen. Na drugim miejscu, z 523 stacjami, znalazł się koncern BP, zaś trzecie miejsce należy do gdańskiego Lotosu, który na koniec roku 2016 miał 487 stacji. Jak podaje POPiHN, do koncernów zagranicznych należało w Polsce 1467 stacji, z kolei niezależni operatorzy mieli około 2900 stacji. Wolno rośnie liczba stacji paliw działających przy sieciach sklepowych - wzrosła w ubiegłym roku 183, zaś przy autostradach - na koniec ubiegłego roku działało 81 stacji.

Ile stacji może zniknąć

Należy jednak pamiętać, że liczba stacji benzynowych wkrótce może ulec znaczącej zmianie. Ich właściciele mieli obowiązek do 16 stycznia tego roku złożyć wniosek o odnowienie koncesji paliwowych. Kto nie zrobił tego w terminie, nie może dłużej sprzedawać paliwa.

Jak informuje Justyna Pawlińska z Departament Komunikacji Społecznej URE, do końca stycznia do ośmiu Oddziałów Terenowych Urzędu dotarło ok. 85 proc. spodziewanych wniosków. Jeśli w grudniu mieliśmy w Polsce 6803 stacje benzynowe, to ok. tysiąc z nich nie złożyło wniosku o odnowienie koncesji, co oznacza, że grozi im zamknięcie.

Na razie jednak nie są znane dokładne dane.

"Obecnie wnioski są na etapie rejestrowania i wprowadzania do systemów informatycznych URE, zatem ostateczna liczba wniosków będzie możliwa do określenia po zakończeniu tych prac" - poinformowała Pawlińska.

I dodaje, że przedsiębiorstwa energetyczne, które złożyły wnioski w terminie wymaganym prawem, do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia w przedmiocie wniosku mogą prowadzić działalność na zasadach dotychczasowych

Zobacz: Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek świata (Film z 07.10.2016)

Stacja paliwowa przyszłości. Projekt Polaka nominowany do nagrody na najlepszy budynek światatvn24bis/KAMJZ

Autor: azb/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock