Wkrótce rozruch nowego bloku w elektrociepłowni Gorzów

Rynki

ecgorzow.pgegiek.plElektrociepłownia Gorzów pod koniec lutego planuje pierwsze rozpalenie turbin gazowych nowego bloku gazowo-parowego

Elektrociepłownia Gorzów pod koniec lutego planuje pierwsze rozpalenie turbin gazowych nowego bloku gazowo-parowego - poinformowała w piątek rzecznik prasowy PGE GiEK S.A. Iwona Paziak. Przekazanie bloku do eksploatacji ma nastąpić w pierwszym półroczu 2016 roku.

Inwestycję wykonuje konsorcjum firm Siemens Sp. z o.o. oraz Siemens Industrial Turbomachinery na podstawie kontraktu podpisanego 3 października 2013 r. Wartość podpisanej umowy wraz z budową instalacji i obiektów pomocniczych wynosi 562 mln zł netto.

Stan prac

Ponadto PGE GiEK S.A. oraz Siemens związani są przez 12 lat umową serwisową o wartości 124 mln zł netto. - Budowa bloku gazowo-parowego w należącej do naszej spółki Elektrociepłowni Gorzów znajduje się w zaawansowanej fazie realizacji - jej stopień oceniany jest na ok. 75 proc. Zakończyły się prace budowlano - wykończeniowe w zakresie głównych obiektów bloku, a także w znacznej części montaże mechaniczne urządzeń i instalacji bloku, przeprowadzone zostały ich próby ciśnieniowe - powiedziała Paziak. Dodała, że obecnie trwa montaż wyposażenia elektrycznego i aparatury kontrolno-pomiarowej i automatyki oraz prace izolacyjne wykonanych instalacji. Trwają także przygotowania do wejścia projektu w fazę rozruchu poszczególnych instalacji. Produkcja energii elektrycznej i ciepła odbywać się będzie w układzie kogeneracji.

Umowa na 20 lat

Nowy blok gazowo-parowy o mocy elektrycznej 138 MWe i cieplnej 90 MWt, będzie stanowił niezależny, kompletny obiekt energetyczny, wyposażony we wszystkie niezbędne dla jego prawidłowej pracy systemy. Sprawność produkcji energii elektrycznej netto nowego bloku to minimum 52 proc. w kondensacji, a sprawność całkowita netto przy pracy ciepłowniczej to 83 proc. Blok będzie opalany w głównej mierze dostarczanym z lokalnych źródeł gazem zaazotowanym o cenach znacznie niższych w stosunku do gazu sieciowego. Gaz ten będzie pochodził m.in. z należącej do PGNiG kopalni ropy naftowej i gazu ziemnego "Lubiatów" zlokalizowanej kilkadziesiąt kilometrów od Elektrociepłowni Gorzów. Umowa została podpisana na 20 lat, licząc od daty rozpoczęcia dostaw gazu. PGNiG będzie dostarczać 281 mln m sześc. surowca rocznie. Szacunkowa wartość umowy na te dostawy to 3 mld zł.

Ograniczenie emisji spalin

Nowy blok częściowo zastąpi w gorzowskiej elektrociepłowni dotychczas używane, wysłużone elementy infrastruktury, wykorzystujące jako paliwo węgiel kamienny. Jej uruchomienie znacznie ograniczy emisję szkodliwych spalin i pyłów do powietrza. Będzie to drugi blok gazowo-parowy w Elektrociepłowni Gorzów. Pierwszy pracuje w niej od 1999 roku. Po zakończeniu opisywanej inwestycji, oba bloki staną się podstawowymi jednostkami wytwarzającymi energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby 125-tysięcznego Gorzowa Wielkopolskiego. Budowa bloku gazowo-parowego w PGE GiEK S.A. Oddział Elektrociepłownia Gorzów jest jednym z projektów programu inwestycyjnego Grupy Kapitałowej PGE. W latach 2014-2020 na budowę nowych i modernizację istniejących aktywów wytwórczych Grupa PGE planuje wydać ok. 30 mld zł.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: ecgorzow.pgegiek.pl