Wall Street ma za sobą najgorszy rok od ponad dekady

Autor:
jr/ams
Źródło:
PAP

Amerykański rynek akcji ma za sobą najgorsze 12 miesięcy od 2008 roku. Środowa sesja na Wall Street zakończyła się sporymi spadkami głównych indeksów. Nasdaq poszedł w dół o 1,35 procent i to może być najgorszy grudzień w całej historii istnienia tego indeksu.

Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował o 1,10 proc. i wyniósł 32.875,71 pkt. S&P 500 na koniec dnia spadł o 1,20 proc. i wyniósł 3.783,22 pkt. Nasdaq Composite poszedł w dół o 1,35 proc. i zamknął sesję na poziomie 10.213,29 pkt. To może być najgorszy grudzień w całej historii istnienia tego indeksu, a do tej pory od początku miesiąca stracił on już 10,7 proc.

Obawy inwestorów o sytuację w Chinach

Amerykański rynek akcji ma za sobą najgorsze 12 miesięcy od 2008 r. - Dow Jones stracił od początku roku 8,5 proc., a S&P500 ok. 20 proc.

Po nagłym zniesieniu przez Chiny polityki "zero Covid" i rosnącą tam gwałtownie falą zakażeń USA rozważają nałożenie obostrzeń na podróżnych przybywających z tego kraju. Japonia wprowadziła już podobne ograniczenia.

Ze spółek ok. 3 proc. zyskały walory Tesli, po 11-proc. stratach we wtorek, które pogłębiły tegoroczne spadki kursu spółki do 69 proc. Spółka ma za sobą 7 zniżkowych sesji, co jest najdłuższą taką serią w historii firmy.

Inwestorzy negatywnie oceniają zaangażowanie głównego udziałowca Tesli - Elona Muska - w Twittera oraz kontrowersje z tym związane (też sprzedaż przez Muska akcji Tesli na sfinansowanie transakcji związanych z Twitterem), a także rosnące wyzwania na głównych rynkach sprzedażowych producenta aut elektrycznych (Chiny, Ameryka Północna).

Kapitalizacja Tesli jest już niższa niż np. Walmarta, JPMorgan Chase, czy Nvidii.

Akcje Apple najtańsze od ponad roku

Ponad 3 proc. zniżkowały akcje Apple, które są obecnie najtańsze od ponad roku.

Tracili na wartości w środę prywatni operatorzy więzień. Amerykański Sąd Najwyższy utrzymał pandemiczne obostrzenia w ruchu granicznym, których zniesienie, w ocenie zainteresowanych spółek, zwiększyłoby liczbę osadzonych w zakładach karnych.

W dół poszły także akcje Southwest Airlines. Linie lotnicze w USA są zmuszone odwoływać połączenia w związku z uderzeniem fali mrozu i śniegu.

Inne niż Tesla spółki tzw. wzrostowe w USA również mają za sobą kiepski rok, wobec agresywnego cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed. Nasdaq100 stracił w 2022 r. 34 proc., do czego najmocniej kontrybuowała Tesla. Amazon kończy rok na ok. 50-proc. minusie, a Meta - właściciel Facebooka - z 65-proc. stratą.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Liczba umów na sprzedaż domów podpisanych przez Amerykanów, spadła w listopadzie o 4,0 proc. miesiąc do miesiąca - podało Krajowe Stowarzyszenie Pośredników w Handlu Nieruchomościami (National Association of Realtors). Analitycy z Wall Street spodziewali się, że liczba umów na sprzedaż domów spadnie o 1,0 proc. Miesiąc wcześniej liczba podpisanych umów na sprzedaż domów (pending home sales) spadła o 4,7 proc. mdm, po korekcie z -4,6 proc.

Amerykański wskaźnik aktywności wytwórczej Richmond Fed w grudniu wzrósł do 1 pkt. wobec -9 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się, że indeks wyniesie -10 pkt.

Wycena ropy

Na rynku ropy kontrakty na WTI na luty są wyceniane po 78,1 USD za baryłkę, po spadku o 1,8 proc., a lutowe futures na Brent tracą 2 proc. do 82,6 USD/b.

ROPA (WTI)
ROPA (BRENT)

Czytaj też: "Bardzo ograniczone informacje o krążących obecnie wariantach". Wymóg testu dla podróżnych

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:jr/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości