Największe zapasy ropy na świecie. Sprawdź, kto je ma

Rynki

Shutterstockropa-skl-16.jpg

Stany Zjednoczone są liderem pod względem rezerw ropy naftowej - wynika z najnowszego raportu Rstad Energy. Znalazły się m.in. przed Rosją i Arabią Saudyjską. Ropy nie zabraknie przez dziesięciolecia, w samej Arabii Saudyjskiej surowca wystarczy na 70 lat.

W Stanach Zjednoczonych znajduje się więcej rezerw ropy naftowej, niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Wynika tak z najnowszych danych firmy konsultingowej Rystad Energy, zajmującej się rynkiem surowców.

Szacuje się, że USA jest w posiadaniu 264 mld baryłek ropy. Dane obejmują surowiec wykorzystywany zarówno w istniejących i eksploatowanych polach, jak i nowych projektach i odkryciach. Według Rystad Energy, USA wyprzedziły Rosję, gdzie zapasy niewykorzystanej ropy szacuje się na 256 mld baryłek. Kolejne na liście najbogatszych krajów pod względem ropy naftowej po tym są: Arabia Saudyjska (212 mld), Kanada (167 mld) i Iran (143 miliardów). Jak zapewniają autorzy, snalizy zostały przeprowadzone w możliwie dokładny sposób, mając na uwadze, że kraje często wyolbrzymiają swoje dane rezerwy ropy. Celem ich działań jest zawyżanie klasyfikacji w OPEC.

Państwa z największymi rezerwami ropy naftowej

Arabia Saudyjska, która uchodzi za królestwo czarnego złota, prawdopodobnie nie dogoni Stanów Zjednoczonych. Według prognoz OPEC, przy dziennej produkcji 10,2 mln baryłek, arabskich rezerw ropy wystarczy jedynie na 70 lat.

Potęga łupków

Ponad połowę niewykorzystanego paliwa w Stanach stanowi gaz łupkowy, wydobywany metodą frakcji. Wydobywanie tego surowca pozwoliło państwu stać się liderem w branży energetycznej. Tylko w stanie Teksas znajduje się więcej gazu wydobywanego z łupków, niż w całych Chinach. Istnieją również ogromne pokłady w Dakocie Północnej. - To była rewolucja. Dziesięć lat temu nikt nie marzył o tym, by osiągać takie wyniki- powiedział Jarand Rystad, szef Rystad Energy.

Jak szacuje agencja, na świecie znajduje się w sumie około 2,1 biliona baryłek niewykorzystanej ropy - to 70 razy więcej, niż obecne globalne roczne tempo produkcji. Choć wydaje się, że to ogromna ilość, Rystad podkreśla, że na naszej planecie dostępność do surowców jest stosunkowo ograniczona. Oczekuje się, że tempo wzrostu popytu na ropę pozostanie stabilne, a nawet może wzrosnąć, ze względu na ogromne zainteresowanie samochodami w Indiach i Chinach.

Reportaż TVN24 BiŚ: Gaz łupkowy podzielił Amerykanów:

Reportaż TVN24 BiŚ: Gaz łupkowy podzielił AmerykanówTVN24 Biznes i Świat

Autor: PMB//ms / Źródło: money.cnn.com/reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock