Rynki

Za gaz zapłacisz mniej. Ta decyzja wpłynie na wysokość twojego rachunku

Rynki

sxc.huURE obniżył cenę gazu dla PGNiG w taryfie detalicznej o 7 proc.

Odbiorcy indywidualni oraz małe i średnie firmy zapłacą mniej za gaz, bo Urząd Regulacji Energetyki (URE) obniżył taryfy o 7 proc. - podała w środę w komunikacie spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

URE zdecydował, że "uśredniona obniżka ceny za paliwo gazowe w taryfie detalicznej w stosunku do dotychczasowej taryfy spółki PGNiG Obrót Detaliczny dla wszystkich grup taryfowych wynosi 7,0 proc." - czytamy w komunikacie.

Abonament bez zmian

Stawki opłat abonamentowych pozostały bez zmian. Nowa taryfa będzie obowiązywać do końca marca 2017 r. PGNiG Obrót Detaliczny sprzedaje gaz do ponad kilku milionów klientów, głównie gospodarstw domowych oraz małych i średnich firm.

Koniec regulacji cen w Polsce?

Urząd Regulacji Energetyki zajmuje się m.in. zatwierdzaniem taryf w Polsce. Instytucję te mogą czekać jednak pewne zmiany, ponieważ KE proponuje usunięcie regulacji cen przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony najbardziej wrażliwych konsumentów (najbiedniejszych gospodarstw domowych).

Komisja, analizując doświadczenia w innych krajach członkowskich, które nie regulują cen, doszła do przeświadczenia, że taki system powoduje większą konkurencję i w ostatecznym rozrachunku jest korzystny dla odbiorców energii.

Gospodarstwa domowe poszkodowane

- W ostatnich latach przez trendy globalne zredukowaliśmy unijny rachunek za import energii o 35 proc. Ceny hurtowe są na najniższym poziomie od 12 lat. Ceny gazu spadły o 50 proc. od 2013. (...) Jednak trendy dla użytkowników końcowych, gospodarstw domowych nie są takie same - mówił pod koniec listopada dziennikarzom w Brukseli wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz. Spadających cen energii na rynkach światowych nie odczuli obywatele państw członkowskich, ponieważ w rachunkach zwiększyły się opłaty sieciowe, podatki i inne opłaty nakładane przez rządy. W efekcie detaliczna cena energii elektrycznej wzrasta w UE średnio o ok. 3 proc. rocznie od 2008 r., natomiast cena gazu - o 2 proc.

Zobacz: Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu Opal (Film z 27.12.2016)

Prezes PGNiG Piotr Woźniak o decyzji ws. gazociągu OpalTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu