UOKiK sprawdził banki. Już wszystkie oferują wakacje kredytowe "frankowiczom"

Rynki

Banki dalej pod lupą. Idą na rękę "frankowiczom"

"Frankowiczom" coraz lżej. Już wszystkie banki oferują zawieszenie spłaty kredytu i wydłużenie okresu kredytowania.

UOKiK wezwał 27 banków do przekazywania raz w tygodniu informacji o umowach dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich. Wyniki ankiety pokazują, jak banki idą na rękę osobom zadłużonym w helweckiej walucie.

Urząd zapytał m.in. o wysokość kursów kupna i sprzedaży franków, uwzględnianie ujemnej stawki bazowej LIBOR, uwzględnianie ujemnej stopy oprocentowania, oferowanie kredytobiorcom zawieszenia spłaty kredytu, umożliwianie wydłużenia okresu kredytowania, umożliwianie przewalutowania kredytu po kursie niższym niż wskazany w tabeli kursowej banku.

Co się zmieniło?

Zestawienia, które publikuje UOKiK zostały sporządzone na podstawie uzyskanych od banków. Tak jak poprzednio przepytane przez urząd zostały: Alior Bank, Bank BPH, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Gospodarki Krajowej, Bank Handlowy w Warszawie (Citi), Bank Millennium, Bank Ochrony Środowiska, Bank Pekao, Bank Zachodni WBK, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska, Deutsche Bank Polska, DNB Bank Polska, Euro Bank, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, PEKAO Bank Hipoteczny, PKO Bank Polski, Raiffeisen Bank Polska, Santander Consumer Bank oraz Svenska Handelbanken.

Najnowsze dotyczy danych za okres od 2 do 6 marca tego roku.

I tak, na 22 banki umieszczone w zestawieniu większość (14) - tak jak w ubiegłym tygodniu - nie stosowała jednak całkowitego ujemnego oprocentowania (LIBOR bezwzględnie wyższy niż marża). Wyjątki to: Alior Bank, Bank Gospodarki Żywnościowej, Bank Handlowy w Warszawie (Citi), Bank Ochrony Środowiska, Bank Zachodni WBK, Deutsche Bank Polska, Euro Bank i PKO Bank Polski.

Możliwość zawieszenia spłaty kredytu oraz wydłużenia okresu kredytowania oferują już wszystkie banki.

Na przewalutowania kredytu na złote po kursie niższym niż kurs sprzedaży, po którym rozliczane są okresowe należności związane z obsługą kredytów, godziło się 19 banków, o jeden więcej niż w zeszłym tygodniu. Większość banków dalej informowała też klientów o działaniach, które podjęły w celu ułatwienia spłaty rat ich kredytów. Zobacz: Zestawienie informacji o warunkach spłaty kredytów hipotecznych wyrażonych w CHF (02.03.2015-06.03.2015)

Zobacz: Kursy kupna i sprzedaży CHF, po których rozliczane są należności związane z obsługą kredytów CHF (02.03.2015-06.03.2015 r.)

Kurs

W okresie 2 do 6 marca najniższy średni kurs sprzedaży franków w kontrolowanych dniach oferował ING Bank Śląski - 3,8728 zł, a najwyższy Alior Bank - 4,0004 zł i Pekao Bank Hipoteczny - 4,0040.

Mgliste wizję pomocy dla "frankowiczów" ministra finansów i szefa UOKiKTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz/mw / Źródło: tvn24bis.pl

Raporty: