UOKiK o Nord Stream 2: może ograniczyć konkurencję. A Gazprom już dominuje w Polsce

Rynki

ShutterstockPolska sprzeciwia się temu projektowi Nord Stream 2

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zastrzeżenia dotyczące budowy gazociągu Nord Stream 2. UOKiK poinformował, że chodzi o koncentrację związaną z utworzeniem przez sześć podmiotów wspólnego przedsiębiorcy odpowiedzialnego za budowę i eksploatację gazociągu.

Te sześć podmiotów to PAO Gazprom, Uniper Global Commodities, ENGIE, OMV Nord Stream II Holding AG, Shell Exploration and Production oraz Wintershall Nederland. Ich wspólna spółka ma zaprojektować, finansować, budować oraz zajmować się eksploatacją dwóch równoległych rurociągów podmorskich. Będą one biegły z rosyjskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego do punktu wyjścia niedaleko Greifswald w Niemczech.

Ograniczenie konkurencji

Analiza skutków transakcji wymagała zbadania rynku. UOKiK zapytał podmioty prowadzące działalność na rynku gazu ziemnego w Polsce o ocenę planowanej koncentracji. Pytania trafiły do: Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz - System (operator gazowego systemu przesyłowego), Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, spółki Europol Gaz (operator rurociągu Jamał - Europa), Polskiego LNG (podmiot odpowiedzialny za budowę i eksploatację terminala skroplonego gazu ziemnego LNG w Świnoujściu), Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz do ponad 20 importerów gazu ziemnego. O opinię na temat transakcji poproszony został również Urząd Regulacji Energetyki.

"Po analizie zgromadzonego materiału UOKiK wydał zastrzeżenia do koncentracji. Z ustaleń Urzędu wynika, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji. W tej chwili Gazprom posiada pozycję dominującą w dostawach gazu do Polski, a transakcja mogłaby doprowadzić do dalszego wzmocnienia siły negocjacyjnej spółki wobec odbiorców w naszym kraju" - napisano w komunikacie zamieszczonym na stronie UOKiK.

Nord Stream 2 to projekt nowej dwunitkowej magistrali gazowej o mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Polska sprzeciwia się temu projektowi, podobnie jak kraje bałtyckie i Ukraina.

Andrzej Duda: Nord Stream 2 nie ma ekonomicznego sensu:

Autor: ToL//km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock