Stacje paliw pod nową marką mają powstać w Polsce

TVN24 Biznes

TVN 24 Poznań | FCPierwsze stacje Avia pojawią się w 2017 r. Do 2020 r. ma ich być sto

Unimot i Avia International podpisali umowę o współpracy. Firmy chcą wspólnie rozwijać na polskim rynku sieć stacji paliw na bazie stacji niezależnych - poinformowali na konferencji prasowej przedstawiciele spółek. Pierwsze stacje Avia pojawią się w 2017 r. Do 2020 r. ma ich być sto.

Do podpisywania umów na działalność pod logo Avia będą zapraszani właściciele niezależnych stacji paliw w całej Polsce. - Zakładamy, że do 2020 r. będzie sto takich stacji. Plany są wyważone, bo mamy świadomość, że krajowy rynek jest dość trudny - poinformował prezes Robert Brzozowski. Przedstawiciele Unimotu chcą być integratorem Avii w Europie Centralnej.

Niezależne stacje paliw

Avia ma siedzibę w Szwajcarii. Skupia około 90 podmiotów działających w 14 krajach Europy. Pod jej szyldem działa ok. 3 tys. stacji paliw w Europie. Roczne obroty Avia International wynoszą ok. 20 mld euro.

- Mamy na polskim rynku 2900 niezależnych stacji paliw. Część z nich próbowała się łączyć w sieci, z różnym skutkiem. W świecie globalizacji trudno jest jednak rozwijać marki lokalne. Przynależność do międzynarodowego brandu jest wartością dodaną i może przynieść wymierne korzyści - przekonuje szef rady nadzorczej Unimot Adam Sikorski.

Dotychczasowy model dystrybucji paliwa przez Unimot polega na dostarczaniu paliw głównie do odbiorców hurtowych z branży transportowo-logistycznej. Dzięki umowie ze stowarzyszeniem Avia, Unimot zyska możliwość zrzeszania niezależnych stacji paliw pod jedną marką i dostarczania paliw bezpośrednio do stacji paliw, a także zapewni nowe źródło przychodów (opłata franczyzowa).

Spółka od 2012 r. jest notowana na NewConnect. Planuje jednak przenosiny na rynek główny i emisję do 2,2 mln nowych akcji. Emisja możliwa jest na przełomie 2016 i 2017 r. Prospekt znajduje się w KNF.

Zobacz: Ceny paliw idą w górę

Ceny paliw idą w górę

Autor: azb//ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24 Poznań | FC