Ukraina znów bierze gaz z Rosji

Rynki

TVN24 Biznes i ŚwiatUkraina znów bierze gaz z Rosji

Ukraina wznowiła we wtorek, wstrzymany w połowie czerwca, import gazu z Rosji – poinformował operator ukraińskich gazociągów, państwowa spółka Ukrtranshaz. Do końca grudnia na Ukrainę będzie tłoczone 43,5 mln metrów sześciennych surowca. Wszystko po tym, jak w piątek ukraiński Naftohaz powiadomił, że przelał na konto Gazpromu 378 mln dolarów w charakterze przedpłaty za 1 mld metrów sześciennych gazu i oczekuje wznowienia dostaw.

Przedstawiciel Ukrtranshazu Maksym Bielawski przekazał, że import gazu rozpoczął się dwa dni wcześniej, niż zapowiadano. Pierwotnie Ukraina planowała rozpocząć odbiór surowca od 11 grudnia.

Dostawy zostały przerwane w połowie czerwca z powodu miliardowego zadłużenia Ukrainy.

Kijów odmówił płacenia za ten surowiec cen zawyżonych przez Moskwę po zmianie władzy na Ukrainie z prorosyjskiej na prozachodnią.

Wznowienie dostaw potwierdził we wtorek Gazprom.

Gaz na zimę

Ukraina, Rosja i KE prowadziły trójstronne konsultacje gazowe od połowy czerwca.

Kwestię dostaw rosyjskiego gazu w okresie zimowym (od listopada roku 2014 do marca roku 2015) rozwiązano dopiero 31 października. Ustalono, że cena za 1000 metrów sześciennych wyniesie mniej niż 385 dolarów, lecz Kijów będzie musiał dokonywać przedpłat, aby móc odbierać gaz.

Autor: mn / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Gazprom