Ukrainie nie wystarczy gazu na zimę? "Przed rokiem mieliśmy 1 mld więcej"

Rynki

Celem Ukrainy jest jednak zgromadzenie zapasów wynoszących 18-19 mld m3 gazu przed zimowym sezonem grzewczym

- Przed rokiem mieliśmy 1 mld metrów sześciennych gazu więcej... Jesteśmy w trakcie rozmów z naszymi zachodnimi partnerami, aby uzyskać krótkoterminowe finansowanie na przepompowanie gazu - powiedział na środowym posiedzeniu rządu premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk. - Obecny poziom wypełnienia magazynów gazowych na Ukrainie wynosi 14,1 mld metrów sześciennych.

Celem kraju jest jednak zgromadzenie zapasów wynoszących 18-19 mld metrów sześciennych gazu przed zimowym sezonem grzewczym, który startuje w połowie października.

W lipcu Ukraina zawiesiła import gazu z Rosji z powodu sporu cenowego. Pozostając przez ten czas przy własnej produkcji i imporcie z Europy Zachodniej. W tym celu, rząd nakazał państwowej spółce Naftogaz przeznaczenie 1 mld dol. na stworzenie specjalnego funduszu na finansowanie zakupu, transportu i magazynowanie gazu

Potrzebna pożyczka

Największą przeszkodą pozostają jednak pieniądze.

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) poinformował, że rozważa udzielenie 300 mln dolarów kredytu ukraińskiemu koncernowi energetycznemu Naftogaz, aby pomóc spółce w zakupie gazu potrzebnego do uzupełnienia zapasów błękitnego paliwa.

Rozmowy na temat finansowania prowadzono również z Bankiem Światowym i Międzynarodowym Funduszem Walutowym.

Spotkanie w Brukseli

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko w czwartek spotka się w Brukseli z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem, aby omówić także kwestie gazowe.

Po fiasku wiedeńskich rozmów w czerwcu br. ukraiński Naftohaz ogłosił, że wstrzymuje zakupy gazu z Rosji. Koncern zapewnił, że będzie przestrzegał umów o tranzycie rosyjskiego gazu do odbiorców w UE. Import z Rosji pokrywa około jednej trzeciej unijnego zapotrzebowania na gaz. Około połowy tej ilości trafia tranzytem przez Ukrainę. Ukraina i uczestnicząca w negocjacjach z Rosją Komisja Europejska chciały, by nowe warunki dostaw rosyjskiego gazu na Ukrainę i jego tranzytu do UE obejmowały okres co najmniej do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Rosjanie chcieli, by porozumienie mówiło tylko o trzecim kwartale bieżącego roku. Proponowali także Ukrainie cenę na trzeci kwartał w wysokości 247,18 USD za 1000 metrów sześciennych.

W ubiegłym tygodniu KE stwierdziła, że pod koniec września może się odbyć kolejna tura trójstronnych rozmów gazowych między Rosją a Ukrainą z udziałem KE.

Autor: mb / Źródło: Reuters