Przegląd prasy: Europa usiana mini elektrowniami atomowymi. Nowy plan KE

Rynki

ShutterstockUE przygotowuje nową strategię atomową - "Spiegel"

Według źródeł redakcji internetowej niemieckiego tygodnika "Spiegel", Komisja Europejska będzie wspierać rozwój energii atomowej. Przede wszystkim, jak stwierdzają niemieccy dziennikarze, Komisja ma zamiar wesprzeć budowę nowych mini reaktorów. Za decyzją stoją dwa motywy.

W Niemczech ostatnia elektrownia atomowa ma zakończyć pracę w 2022 roku, a władze w Brukseli postanowiły rozwinąć i wzmocnić tę technologię. Mówi się, że UE musi bronić swojej dominacji technologicznej w sektorze energii jądrowej. Według nowej strategii energetycznej UE, do projektu której dotarli niemieccy dziennikarze, państwa członkowskie powinny wzmocnić współpracę w zakresie badań, rozwoju i finansowania nowych, innowacyjnych reaktorów atomowych.

Założenia nowej strategii

Dokument, o którym mowa w tekście "Spiegel-ONLINE", ma być podstawą przyszłej polityki energetycznej 28 krajów i powinna zostać przyjęta przez odpowiedzialnych za politykę energetyczną komisarzy oraz zostanie przekazana pod obrady PE. W strategii zaproponowano m.in.: ramowe polepszenie warunków inwestycyjnych. Finansowane mają być na przykład z europejskiego funduszu na rzecz inwestycji strategicznych (EFSI) oraz z funduszy na programy badawcze. Niektóre założenia projektu realizowane będą ze środków nadzorowanych przez Europejski Bank Inwestycyjny (EBI). Komisja Europejska chce zwiększyć tempo nad rozwojem i budową nowych reaktorów jądrowych. Według projektu strategii, Brukseli przede wszystkim zależy na budowie elastycznych mini reaktorów, które mają powstać nie później niż w 2030 roku.

Niezależność energetyczna i ograniczenie emisji CO2

Eksperci uważają, że taka decyzja wynika z dwóch faktów. Po pierwsze UE chce uniezależnić się całkowicie od rosyjskiego gazu. Po drugie Unia ma obowiązek wypełnić swoje zobowiązania związane z redukcją emisji CO2. Elektrownie atomowe - w przeciwieństwie do elektrowni węglowych i gazowych - są niemalże neutralne jeśli chodzi o emisję CO2.

Pewne jest to - jak piszą dziennikarze "Spiegel-ONLINE" - realizacja dokumentu będzie miała status priorytetowy. Niemniej jednak, starsze reaktory będą wygaszane do 2025 roku. Zbadane zostaną również dwie belgijskie elektrownie: Tihange oraz Doel, co do sprawności eksperci mogą mieć pewne wątpliwości.

Przedstawiciele Komisji Europejskiej nie chcieli komentować sprawy przygotowywanej nowej strategii atomowej - podkreślają dziennikarze Spiegel-Online.

W Unii Europejskiej funkcjonuje 131 elektrowni atomowych w 14 krajach, których łączna moc wynosi 121 GW. Obecnie rządy 14 krajów przygotowują budowę nowych reaktorów atomowych.

Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusini:

Zawiła droga ku elektrowni atomowej. Wyprzedzili nas Białorusinitvn24bis

Autor: km / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock