Trump trzęsie światowymi giełdami. USA grozi wojna handlowa z Chinami

Rynki

Do wyborów w USA pozostało 6 dni

Na zachodnich giełdach ponure nastroje i spadki indeksów. Na razie trudno ocenić, kto wygra wybory prezydenckie w USA - podają maklerzy. Jeśli będzie to Trump, Stany Zjednoczone wypowiedzą wojnę handlową z Chinami - przestrzegają analitycy Narodowego Banku Australii.

Słabo było już podczas środowego handlu w Azji (indeksy te zostały zamknięte około 7 czasu polskiego), a kontrakty na amerykańskie indeksy też na razie nie zapowiadają wzrostów podczas tej sesji w Nowym Jorku.

Procent przewagi

Republikański kandydat do Białego Domu Donald Trump wyprzedza kandydatkę Demokratów Hillary Clinton o jeden punt procentowy w najnowszym sondażu dziennika "Washington Post" i telewizji ABC News, którego wyniki opublikowano we wtorek.

W sondażu przeprowadzonym przez Langer Research Associates, który bierze pod uwagę czworo głównych kandydatów, Trump dostał 46 proc. poparcia, zaś Clinton - 45 proc. Margines błędu wynosi 3 proc.

Sondaż przeprowadzono od 27 do 30 października. Pokazuje on wyraźnie, jak zmalał entuzjazm wobec Clinton wśród jej zwolenników po ogłoszeniu w piątek, że zostało wznowione śledztwo w sprawie używania przez nią prywatnej skrzynki mailowej w czasach, gdy była sekretarzem stanu USA (2009-2013). Odsetek wyborców bardzo entuzjastycznie do niej nastawionych spadł z 52 proc. 22 października do 43 proc.

W przypadku Trumpa odsetek wyborców bardzo entuzjastycznych wzrósł w tym samym czasie z 49 do 53 proc.

Niedźwiedzie rosną w siłę

- Wzrósł też poziom niepokoju na rynkach - mówi Chris Weston, strateg rynku w IG Ltd., komentując te dane.

- Teraz niedźwiedzie mają przewagę, transakcje kupna zanikają, a fundusze inwestycyjne trzymają gotówkę na bardziej pewne czasy - dodaje.

Po spadkowej nocy na Wall Street w Australii wskaźnik ASX 200 stracił 1,2 proc., zatrzymując się na 5 229. Spadły także wskaźniki na Azji i Pacyfiku. Indeks Hang Seng spadł o 1,4 proc., a japoński Nikkei o 1,9 proc. Nowozelandzka giełda zamknęła się z 1,1 proc. spadkiem.

Na warszawskim parkiecie także spadki. WIG 20 na otwarciu wyniósł 1804,87 punktów (czyli spadek -0,54 proc.).

Dolar i tak się umocni

"Zwycięstwo Trumpa może wywołać zmienność na rynkach, jednak oczekujemy, że amerykański dolar umocni się ktokolwiek wygra" - wynika z raportu National Australia Bank na temat wyborów prezydenckich w USA.

Trump zapowiada nałożenie na chińskie towary 45-procentowej taryfy. Analitycy z NAB ostrzegają, że może to wywołać amerykańsko-chińską wojnę handlową.

Australia i Nowa Zelandia może wpaść w tarapaty, jeśli dojdzie do napięć handlowych między tak znaczącymi partnerami ekonomicznymi jak Chiny i USA.

Chiny są największym rynkiem eksportowym Australii, jednak Stany Zjednoczone są dla niej z kolei największym zagranicznym inwestorem i trzecim największym rynkiem eksportowym.

Wojna handlowa z Chinami

USA zanotowały deficyt w handlu z Chinami w 2015 roku sięgający 366 mld dol. To więcej niż 343 mld dol., jakie zanotowano w 2014 roku (to była największa suma w bilansie handlowym USA). Nie możemy pozwolić Chinom, by gwałciły nasz kraj i to jest właśnie to, co oni robią - powiedział Trump, komentując w maju te dane dotyczące deficytu.

W środę inwestorzy poznają o 19.00 wyniki posiedzenia Fed. Konsensus zakłada, iż Fed pozostawi bez zmian stopę funduszy federalnych - na poziomie 0,25-0,50 proc.

Podwyżka stóp w grudniu?

Podwyżka stóp w USA, zdaniem większości analityków, nastąpi dopiero w grudniu, gdyż Fed - jak wskazują - wstrzyma się z decyzją z uwagi na zbliżające się wybory prezydenckie, nie chcąc wprowadzać dodatkowej niepewności na rynek.

Za brakiem zmian polityki monetarnej w USA w listopadzie przemawia również fakt, iż niektórzy członkowie FOMC sygnalizowali w ostatnim czasie, że oczekują na potwierdzenie w danych dobrej kondycji amerykańskiego rynku pracy i zbliżania się inflacji ku 2-proc. celowi banku centralnego. Wcześniej w środę w Europie zostaną opublikowane wskaźniki PMI dla sektora przetwórczego w krajach strefy euro w październiku, a także stopa bezrobocia w Niemczech - za październik.

O 13.15 na rynku pojawią się dane ADP z USA - o zmianie liczby nowych miejsc pracy w październiku.

Zobacz: Wybory w USA okiem młodych polityków (Film z 20.10.2016)

Wybory w USA okiem młodych polityków. Kto przekonał Amerykanów?TVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: abc.net.au, PAP Biznes