Trump odwołuje szczyt z Kimem. Inwestorzy zaniepokojeni

Rynki

Trump nakłada cła. Uderzy w sojuszników?TVN24 BiS
wideo 2/3

Odwołanie przez prezydenta USA Donalda Trumpa szczytu z Koreą Północną jest zaskakujące i może poważnie zaniepokoić biznes i inwestorów, ponieważ budzi wątpliwości co do polityki tej administracji - powiedział w czwartek przedstawiciel Fed Raphael Bostic. Po ogłoszeniu decyzji przez Donalda Trumpa słabnie dolar.

W opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una Trump poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze.

"Z przykrością stwierdzam, bazując na Pańskim ostatnim oświadczeniu, wypełnionym ogromnym gniewem i otwartą wrogością, że uważam obecnie za niestosowne, by długo planowane spotkanie się odbyło" - napisał Trump.

Dodał, że "pewnego dnia" chciałby ostatecznie spotkać się z Kimem.

Utrata zaufania

W wywiadzie dla sieci CNBC przedstawiciel FED Raphael Bostic powiedział, że nagła decyzja spowoduje utratę zaufania biznesu do polityki administracji Trumpa.

"Inwestorzy i menedżerowie firm nie wiedzą, dokąd zmierza ta polityka i dokąd nas zaprowadzi" - dodał Bostic. "Najnowsza decyzja Trumpa w sprawie szczytu w Singapurze zwiększy do poczucie niepewności i obawy o ryzyko geopolityczne oraz jego implikacje dla przedsiębiorstw" - ostrzegł przedstawiciel Fed.

W czwartek, po opublikowaniu listu Trumpa, spadły notowania dolara.

Para EUR/USDstooq.pl

Decyzja prezydenta zniechęciła inwestorów "do podejmowania ryzyka na globalnych rynkach finansowych" - powiedział ekspert firmy Commonwealth Foreign Exchange Omer Esiner.

"Na rynku widać nagłą zmianę nastroju inwestorów, traderzy walut są mniej zainteresowani ryzykownymi aktywami, wybierają raczej bezpieczne inwestycje" - poinformowała w komunikacie firma maklerska FXTM.

Spadki na Wall Strett

W kwietniu, po ogłoszeniu przez Trumpa planu objęcia Chin cłami odwetowymi, doszło do serii spadków na Wall Street z powodu obaw o wojnę handlową USA z Pekinem i brak klarownej wizji administracji w sprawie polityki handlowej. Eksperci tłumaczyli to również przekonaniem inwestorów, że poczynania rządu są chaotyczne.

Z kolei wycofanie przez Trumpa Stanów Zjednoczonych z porozumienia nuklearnego z Iranem 8 maja spowodowało wzrost cen ropy.

Autor: tol//sta / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock