Jest nowy prezes Spółki Restrukturyzacji Kopalń

TVN24 Biznes

Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Klaumich49Tomasz Cudny nowym prezesem Spółki Restrukturyzacji Kopalń

Tomasz Cudny objął w czwartek, decyzją rady nadzorczej Spółki Restrukturyzacji Kopalń, stanowisko prezesa tej firmy – poinformował w czwartek wieczorem rzecznik SRK Witold Jajszczok. Wcześniej Cudny był m.in. prezesem Katowickiego Holdingu Węglowego.

SRK to firma zajmująca się zagospodarowaniem majątku dawnych kopalń. Trafiają do niej zakłady likwidowane oraz nieprodukcyjny majątek czynnych kopalń. Likwidacja majątku, rekultywacja terenów poprzemysłowych i świadczenia dla pracowników są finansowane ze środków budżetowych.

Dotychczasowym prezesem SRK był Marek Tokarz. 9 czerwca wiceprezes SRK Mirosław S. został zatrzymany przez Centralne Biuro Antykorupcyjne na gorącym uczynku przyjęcia 30 tys. zł łapówki od prezesa firmy wykonującej milionowe zlecenia na rzecz SRK.

W następstwie tego wydarzenia stojący na czele zarządu SRK od 11 lat Tokarz napisał 13 czerwca w oświadczeniu, że ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie firmy, a zwłaszcza za prawidłową pracę jej zarządu. "Oczywiste jest więc, że w związku z aresztowaniem wiceprezesa zarządu jestem gotów na poniesienie zawodowych konsekwencji" – zaznaczył.

B. prezes odrzucił jednocześnie w oświadczeniu zarzuty sugerujące patologiczne i nieuczciwe działania w kierowanej przez niego spółce. Ocenił, że aresztowanie pod zarzutem korupcji wiceprezesa SRK nie uprawnia do stawiania zarzutów całej firmie.

W czwartkowym komunikacie SRK zaznaczono m.in., że w okresie pełnienia funkcji menedżerskich Cudny ściśle współpracował z tą spółką podczas przekazywania do niej zorganizowanych części przedsiębiorstw: tzw. ruchu Boże Dary (gdy był dyrektorem kopalni Murcki-Staszic), kopalni Brzeszcze (jako wiceprezes Tauronu Wydobycie) oraz kopalni Wieczorek I (jako prezes KHW).

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Klaumich49