To był rewelacyjny rok dla kierowców. Jakie ceny paliw w 2015 roku?

Jakie ceny paliw w 2015 roku?
Jakie ceny paliw w 2015 roku?
TVN24 BiS
TVN24 BiSJakie ceny paliw w 2015 roku?

Mijający rok zapamiętamy jako okres taniejącego paliwa na stacjach, a były to znaczące obniżki zwłaszcza w II połowie roku. Ceny benzyny spadły w tym okresie o 91 groszy na litrze, a oleju napędowego o 80 groszy. W nieco mniejszym stopniu taniał autogaz i od maksymalnego w tym roku poziomu cena LPG spadła o 28 groszy na litrze - wynika z analizy BM Reflex.

Aktualny średni poziom cen na 30 grudnia 2014: dla benzyny bezołowiowej 95 – 4,58 zł/l, benzyny bezołowiowej 98 - 4,86 zł/l, oleju napędowego – 4,57 zł/l i autogazu – 2,40 zł/l. Tym samym ceny benzyny bezołowiowej 95 są na poziomie z XI 2010 roku, olej napędowy podobnie kosztował po raz ostatni w XII 2010 roku, a ceny autogazu spadły do poziomu z września ubiegłego roku.

Dalsze spadki?

Analiza sytuacji na rynku hurtowym wskazuje na swego rodzaju stabilizację cen w II połowie grudnia, co po serii spadków będzie ograniczało skalę ewentualnych dalszych obniżek cen paliw na stacjach.

“Po nowym roku ceny na stacjach, a przynajmniej na części z nich powinny dalej spadać, jednak tempo średnich spadków w kraju będzie wyraźnie słabnąć. Ceny benzyn mogą spaść jeszcze maksymalnie o około 10 -15 groszy na litrze, a w przypadku diesla od 5 da 10 groszy na litrze, ale tylko pod warunkiem, że nie odnotujemy podwyżek na rynku hurtowym. Podwyżek unikniemy tylko pod warunkiem, że ceny ropy będą po nowym roku dalej spadać lub złoty zyska na wartości w stosunku do dolara“ - piszą analitycy BM Reflex.

Co w 2015?

Och zdaniem niewiadomą pozostaje sytuacja na runku ropy naftowej i rynku walutowym, które będą wpływały na rynek krajowy.

“To raczej na pewno na poziom cen detalicznych będzie wpływać wprowadzona od 1 stycznia 2015 roku opłata zapasowa. Może ona spowodować wzrost cen paliw od 4 do 6 groszy na litrze. Jednak w obecnej sytuacji nie musimy się obawiać, że już od 1 stycznia za paliwo zapłacimy więcej niż teraz. Kwota wynikająca z wprowadzonej opłaty zapasowej będzie w pierwszej kolejności niwelowała skalę prognozowanych obniżek cen na stacjach“ - podaje BM Reflex.

Ceny paliw w dół. Będą jeszcze niższe dzięki decyzji OPEC
Ceny paliw w dół. Będą jeszcze niższe dzięki decyzji OPECTVN24 Biznes i Świat

Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN

Pozostałe wiadomości