Rynki

Taniejąca ropa uderza w szefa Tesli. Stracił miliard dolarów

Rynki


Spadające ceny ropy zrobiły potężną, miliardową dziurę w kieszeni szefa Tesli Elona Muska. Licząc tylko od listopada - pisze "Market Watch".

Musk jest właścicielem ponad 28 mln akcji Tesla Motors, producenta samochodów elektrycznych i niemal 21 mln akcji SolarCity, firmy zajmującej się instalowaniem paneli słonecznych.

Mniejsze zapotrzebowanie

Jak pisze "Market Watch", spadające ceny ropy zmniejszyły popyt na alternatywne źródła energii, a co za tym idzie, spada zainteresowanie i zapotrzebowanie na domowe systemu solarne i samochody elektryczne.

Przed listopadową decyzją OPEC ws. poziomu produkcji ropy, połączona wartość Tesli i SolarCity wynosiła ok. 8,2 mld dolarów. Obecnie jest to ok. 7 mld dolarów.

Od tego momentu ceny akcji Tesli spadły o 16 proc., ostro ograniczając też zyski. Z kolei akcje SolarCity zniżkowały o 11 proc.

W międzyczasie ceny ropy spadły do poziomu poniżej 60 dolarów za baryłkę. A analitycy prognozują dalszą obniżkę.

"Market Watch" zaznacza, że Musk nie jest oczywiście jedynym miliarderem, który stracił na pikujących cenach ropy. Tracą też duże fundusze hedgingowe inwestujące w naftowych gigantów - m. in. Greenlight Capital i Discovery Capital Management.

Autor: mn / Źródło: Market Watch

Pozostałe wiadomości